Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje bazedovka-izvid

bazedovka-izvid

Spoštovani!

Ni zadržka za premik menstrualnega ciklusa z jemanjem oralnih kontraceptivov. Potreben je recept, ki ga dobite pri ginekologu ali specialistu družinske medicine.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Stara sem 33. pri 13 letih so mi ugotovili,da mi ščitnica premalo dela zato sem do sedaj jemala Euthyrox. Meseca Marca pa sem šla na kontrolo,ki jo imam pri svoji osebni zdravnici in izvidi pokazali,da mi pa sedaj ščitnica dela preveč. Zdaj bi vas pa samo prosila za obrazložitev naslednjih izvidov:TSH:0,005 mE/L(0,35-5,5),FT4:48,3pmol/L(11,5-22,7),FT3:21,60pmol/L(3,5-6,5),Tg:196ug/L(do 70),SR:6,antiTG:71,8KE/L(DO 60),anti TPO:>1300 KE/L(do 60),TSI:5 E/L(DO 1,5),RECOVERY:85%(70-130). UZ: žleza je difuzno povečana hipoehogena in nehomogena.V levem režnju je viden izoehogen gomolj,velik 1,9×1,6×2,5 cm.Na scintigramu oba režnja zelo intenzivno in enakomerno kopičita izotop.Gomolj levo je scintigrafsko hladen.
Potem je pa zdravnica na polikliniki napisala,da svetuje non potest(kar tudi ne razumem kaj pomeni).In,tudi da je v primeru febrilnega stanja potrebna kontrola hemograma.
Najlepša hvala,Vanja

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za prekomerno delovanje ščitnice (avtoimunsko hipertirozo-bazedovko). Potrebno je zdravljenje s tirostatiki. Non potest pomeni, da bolnik ni sposoben za delo in se priporoča bolniški stalež. V primeru zvečane telesne temperature je potrebno kontrolirati krvno sliko.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
diagnosticirano imam bazedovko, trenutno v mirovanju. Po medrolu je tudi EO bolje.
Zanima me, če bi lahko povečana sedimentacija v krvi bila zaradi bazedovke, pa tudi slabokrvnost?
Hvala in pozdrav.

Spoštovani!

Pri vas je bazedovka v mirovanu (remisi) prav tako ščitnična orbitopatija. Vzrok za povečano sedimentacijo in slabokrvnost je iskati drugje. Priporočam opraviti osnovne laboratorijske preiskave, UZ trebuha, gastroskopijo, kolonoskopijo in pregled pri ginekologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Sprejela sem izvid pregleda in stanje tako:
TSH: 0,033mE/L
FT4: 15,0 pmol/L
FT3: 6,01 pom/L
Tg: 70
anti TG: 52,2 KE/L
anti TPO: 36 KE/L
TSI: 0 E/L
recovery: 90%
mnenje: latetna hipertrioza zaradi multifokalnega avtonomnega tkiva v golši.
zdravljenje 740 MBq hospitalno
Prosim za mjenje ali je možno kakšno drugo zdravljenje, ker imama mejhne otroke 9 mesecev in 3 leta!
Hvala za odgovor!

Spoštovani!

Pri vas gre, glede na navedeno, za latentno (prikrito) hipertirozo (prekomerno delovanje ščitnice). Aplikacija radiojoda je najprimernejši način zdravljenja. Druga možnost je kirurška odtranitev ščitnice. Zdravljenje z zdravili pri avtonomnem tkivu ni učinkovito. Glede na povsem normalne vrednosti pT4 in pT3 ob mejno znižanem TSH, in majhnih otrocih, ki jih imate, je možno zdravljenje z radiojodom odložiti. V tem primeru je potrebno kontrolirati TSH in hormone na tri mesece.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani !Pravkar sem dobila izvide prve kontrole z Bazedovko .Po terapiji z Athyrazolom,se je stanje izboljšalo in FT4 ,ter FT3 sta v mejah normale .TSH se je dvignil iz 0,007 na 0,024.Se mi je pa povišal TSI iz 13E/L na 16 E/L.Prosim za razlago ,zakaj je do tega prišlo in če lahko kaj sama naredim za izboljšanje TSI .Od česa vse je to odvisno.Ker imam kontrolo šele poleti ,vas vljudno prosim za odgovor in se vam lepo zahvaljujem!

Spoštovani!

Zvišane vrednosti TSI (protiteles proti TSH receptorju) so značilne za bazedovko (avtoimunsko hipertirozo). Pomembno je, da so se ob terapiji znižale ravni prostih ščitničnih hormonov in zvišal TSH. Zvišane ravni TSI bodo verjetno prisotne še daljši čas. Sama na raven TSI protiteles ne morete vplivati.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepša hvala za odgovor in lep dan vam želim -Srečno !

pozdravljeni

zanima me potek jemanja athyrazola in euthyroxa 25 .katero vzeti prvo in kakšen je časovni razmak med eno in drugo…..ker mi žal niti splošna zdravnica niti farmacevt nista znala odgovoriti!

hvala za odgovor,lp

Spoštovani!

Euthyrox priporočam jemati zjutraj na tešče, Athrazol pa kake pol ure kasneje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
na vas se ponovno obračam, ker sem prejela izvid zadnjega kontrolnega pregleda. Imam bazedovko,
radioaktivni jod sem prejela 9. 10. 2012. Izvid z dne 10. 12. 2012 je bil že precej boljši oz. je pokazal že na blago hipertirozo (FT4: 24,1; FT3: 8,88).
Izvidi z dne 21. 1. 2013 pa so veliko slabši: FT4: 38,3; FT3: 11,64. Pred aplikacijo RJ sem imela namreč še boljše izvide: TSH: 0,011; FT4: 31,9; FT3: 10,62.
Kako je mogoče razložiti rezultate zadnjega izvida? Po predvidevanjih naj bi v tem času že nastopila hipotiroza.

Hvala.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za hipertirozo, recidiv bazedovke. Od aplikacije radiojoda je minilo že več kot tri mesece. Verjetno bo potrebna ponovna aplikacija radiojoda.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

POZDRAVLJENI!!

Trenutno se zdravim z athyrazolom in euthyroxom prbl. pol leta,gre za bazedovko po porodu.Me zanima naslednje,občasno imam grozne glavobole in bolečine za očmi ki po parih dneh izginejo,pojavlja se tudi tiščanje v nosu in bolečina v prsnici,imam tudi občutek vrtenja in preskakovanja slike pred očmi.Tudi zvečer ko se uležem v posteljo mi srce hitro bije tako da ga čutim tudi v grlu in ušesih počutje je res grozno da se bojim da bom skp zlezla….sicer so mi pa na rentgenu zob odkrili neko vnetje sinusov ali neke ciste še ne vem ker čakam na pregled..ostali izvidi pri splošni zdravnici so bili pa bp.

Me zanima ali naj tako počutje pripišem ščitnici ali sinusom,ker sem že resnično obupana me je že strah da ne bom še v kako depresijo padla,ker je tako počutje zelo moteče,še posebej zato ker se ne morem zbrati pri delu z otrokom saj neprestano razmišljam o temu….

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem,lp

Spoštovani!

Glede na glavobol in spremembe, ki so jih opazili na RTG zob, so verjetno vaše težave posledica vnetja sinusov. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku družinske medicine, ki bo opravil ustrezne preiskave, tudi kontrolo TSH.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani !
Že večkrat ste me potolažili glede mojih vprašanj o Bazedovki ,zato se spet obračam na vas !
Pred kratkim sem imela kontrolo glede ščitnice in po trimesečni prekinitvi jemanja vseh zdravil, so vsi izvidi normalni oz . v redu . Ščitnica naj bi bila v fazi remisije ( mislim ,da je to mirovanje ? ).
Sedaj me pa zanima ,kakšen je običajen potek bolezni —naj se oddahnem ,naj pričakujem ponovno poslabšanje in v kolikšnem razdobju , ali kaj bo sledilo remisiji.?
Lepo prosim za vaš iskren odgovor ,saj imam kontrolo šele čez eno leto ,sicer pa po potrebi!
Res me zanima ,kaj vse me še čaka oz . kakšna je prognoza !
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in lepo pozdravljam !!!

Spoštovani!

Bazedovka je avtoimunska bolezen ščitnice pri kateri so pojavijo specifična protitelesa, ki stimulirajo delovanje đščitnice. Po zdravljenju z zdravili se bolezen pogosto umiri. Žal pa se dokaj pogosto, v približno 70% ponovi. V tem primeru je potrebno zdravljenje z radiojodom. Bolezen se najpogosteje ponovi v prvem letu po prenehanju zdravljenja s tirostatiki.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vas prosim še za nasvet ,če lahko sedaj tudi sama kaj uplivam na tistih 30 % ,med katerimi upam ,da sem tudi sama !
Lahko uplivam kaj z načinom življenja,prehrano,gibanjem….. Vsako priporočilo mi bo dobrodošlo!
Zaupam vaši presoji in se vam zahvaljujem!!!

Spoštovani!

Morda lahko ponovitev bazedovke prepreči “zdrav način življenja” – prehrana mešanega tipa, dovolj gibanja, izogibanje stresu…

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close