bazedovka-izvid
Živijo!
Imam nekaj vprašanj;
v začetku novembra mi je zdravnica na sistematskem zatipala ščitnico, pa me je poslala k osebnem zdravniku delati TSH teste, nato pa sem bila napotena na Kliniko za nuklearno medicino, kjer se sedaj zdravim pri Dr. Zaletelovi; do sedaj sem imela dve kontroli pri njej; najprej sem bila na Athyrazolu 10 dni 2×2 tbl, kasneje 2×1 in na Propranololu 2×0,5 tbl; sedaj ( pod drugi kontroli ) pa sem na Athyrazolu 1×1 tbl, Propranolol pa sva ukinili.
No, mene sedaj zanima ( ker imam kontrolo šele konec februarja ), če se stanje z vidika krvnega izvida kaj izboljšuje ( drugače sem telesno bistveno boljše-srce mi ne bije, slabosti ni več… );
TSH 0,013 ( 0,35-5,5 )
FT4 10,4 ( 11,5-22,7 )
FT3 3,92 ( 3,5-6,5 )
TSI 9 ( do 1,5 )
pa zanima me, kaj je sploh zadnji TSI, saj sem mislila, da je najpomembnejši TSH???
Hvala in lp
Nuša
Spoštovani!
Gelde na laboratorijske izvide se pri vas hipertiroza umirja, stanje se izboljšuje. TSI je kratica za protitelesa proti TSH receptorju, ki so pomembna pri bazedovki. Vsekakor je pomembno, da so se ravni hormonov zniožale,TSH se bo normaliziral čez čas.
LP
Še nekaj me zanima; glejte, odkar mi je Dr. zmanjšala dozo Athyrazola imam predvsem zvečer čuden občutek v grlu-na neki način, kot da bi imela angino, samo to ni to-predvsem mi je čudno ko požrem slino ali pa kaj drugega… Kaj je možno, da je to povezano z ščitnico ali ne?
Gre se zato, da je čez dan vse bp.
hvala še enkrat
Živijo!
Prejšnji teden sem imela v ponedeljek kontrolo, pa sem danes že dobila izvide ( spet bi vas prosila za prevod-kontrolo imam namreč šele konec maja… ); TSH: 6,615, Ft4: 11,8, Ft3: 4,58; TSI: 9
Zanima me, zakaj moram sedaj začeti jemati Euthyrox?
Sodeč po vrednostih ft3 in ft4, se mi stanje izboljšuje, vrednost TSH se bliža normali, le TSI se noče spremeniti???
Pa nekaj me še zanima; na kontroli sem dr. vprašala, katera vrednost je najpomembnejša ( tsh, ft3, ft4 in tsi ), pa mi je odgovorila da ft3. Zakaj je pa FT3 toliko pomemben?
Hvala za vse odgovore!!
Lepo se imejte
Spoštovani!
Stanje se vam vsekakor izboljšuje. Glede na to, da je TSH zvišan in pT4 in pT3 v spodnjem območju normale, je umestno poleg Athyrazola dodati še manjši odmerek tiroksina (Euthyrox….). Počakati je potrebno, da se normalizira tudi TSI. Kateri hormon pri bazedovki je najpomembnejši je težko reči. Za vodenje terapije so pomembni vsi. Potrebno je znižati raven pT4 in še posebej pT3, ki je aktiven hormon, potrebno pa je tudi normalizirati TSH in TSI. Najpomembnejše je pa, da se klinično stanje in počutje bolnika izboljša.
Lp
Živijo!
Spet jaz… Jemljem Euthyrox (zjutraj na tešče), pa me sedaj zanima, če je možno, da imam zaradi teh tablet tako sesut bioritem (na Metuljčici je še nekaj takih sotrpink z istimi simptomi); saj zjuutraj z največjimi napori vstanem, zaspim pa šele okoli 3 zjutraj? Kaj je možno, da začnem jemati Euthyrox zvečer, tik pred spanjem (ali tablete ne bi tako učinkovale na ščitnico)?
DRugi problem je pa ta, da mi zadnje čase lasje nenormalno izpadajo-kaj je to slučajno povezano z ščitnico? Na Metuljčici sem brala, da ene uporabljajo tablete Fitoval-a to pomaga?
Še nekaj-kaj res ni priporočljivi piti čaja iz šentjanževke z tabletami?
No, hvala za vse odgovore in lp
Spoštovani!
Euthyrox je priporoćljivo jemati zjutraj na tešče, da se celotna količina zdravila resorbira (posrka) iz prebavil. “Sesut bioritem” ni posledica jemanja Euthyroxa. Izpadanje las je lahko posledica motenega delovanja ščitnice. Za uporabo Fitovala ni zadržkov. Tablete je najprimerneje vzeti s kozarcem vode.
LP
Pozdravljeni!
Po dolgem času vam spet pišem. Zadnji izvid, ki sem ga dobila na KNM je sledeč: TSH 2,979; FT4 14,2; FT3 4,50; TSI 5.
Izvidi so v bistvu OK; sicer jemljem še Athyrazol 1xdnevno in Ethyrox 50 1x dnevno.
No, sedaj pa k problemu; dejstvo je, da se mi je na začetku (nov/dec 2007) pojavilo pospešeno bitje srca, ki je v kratkem po terapiji z Propranololom izginilo-do letošnjega maja-saj se je spet pojavilo; to sem sicer omenila moji tirologinji, vendar temu ni pripisala večjega pomena, pa me sedaj zanima, če bi vi na mojem mestu začeli z ponovnim jemanjem Propranolola, ali ne? Dejstvo je to, da delam v pomivalnici, kjer je zelo vroče in mi je vsak dan slabo-parkrat sem dobila občutek, da bi lahko skupaj padla, bije mi srce… A mislite, da bi Propranolol kaj pomagal ali ne?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Nuša
spoštovani!
Ob terapiji z Athyrazolom in Euthyroxom so ščitnični hormoni v redu, blago zvišana so TSI. Glede na to funkcijska motnja ščitnice verjetno ni vzrok za pospešen srčni utrip. Nizek odmerek Propranolola (npr. 2x 10 mg), bi vseeno verjetno izboljšal stanje.
Lp
Zdravo!
Sem Jure, imam 25 let. Po enem letu premora s tirostatiki so se mi zopet pojavili simptomi premočnega delovanja ščitnice. Prekomerno potenje, pospešena prebava, hujšanje, tresenje rok, nespečnost.. izvid: TSH: 0,00.
Dr. Pirnat mi je predpisal terapijo z radioaktivnim jodom. Radioaktivni jod sem popil pred 3mi dnevi. Pa me zanima če moram zdaj strogo počivati ali se lahko ravno tako ukvarjam s športnimi aktivnostmi kot do slej. Namreč dosti tečem, in pa občasno fitnes.. ( 4X tedensko)
Srčni utrip pa zaenkrat ni povišan.
Lepa hvala za odgovor.
zdravo.
ime mi je jana in imam 29 let.to leto je bilo zame kar tezko, ker so za mano 2 ginekoloski operaciji.po zadnji smo z mojo ginekologinjo opravile tudi preiskave za scitnico in ugotovile slednje:
TSH 0,33 FT3 4 FT4 16,7.
ali te vrednosti zelo odstopajo od normale??ali moram zelo pohitet za ndaljne preiskave???cakalne liste so precej dolge….
najlepsa hvala za odgovor.
jana
za izvide
THS 0,022
FT4 32,2
FT3 13,64
TSI 3
sem dobila Athyrazol 2×2 tableti dnevno 10 dni,nato 2×1 tableta dnevno. Propranolom 2x20mg dnevno.
Ker smo kar nekaj časa poskušali zanositi (prvega otroka zanosila s pomočjo klomida, zdaj pa 4 leta nič), me zanima trajanje zdravljenja in kako ščitnica sama, pa tudi našteta zdravila uplivajo na zanositev in sam plod.
Hvala
Spoštovani!
Zdravljenje bazedovke z zdravili navadno traja 12 do 15 mesecev. Pri hipertirozi (prevelikem delovanju ščitnice), ki ga najpogosteje povzroča prav bazedovka, je teže zanositi, pogostejši pa so tudi zapleti v nosečnosti. Jemanje Athyrazola v nosečnosti ni najbolj priporočljivo, ker prehaja skozi placento in lahko povzroči hipotirozo pri plodu. Navadno se v nosečnosti odločimo Athyrazol zamenjati s propiltiouracilom, ki manj prehaja skozi posteljico. V vsakem primeru pa priporočam odložiti nosečnost dokler se bazedovka ne pozdravi.
LP
Pozdravljeni!
Spet se vam jaz oglašam z nekaj vprašanji;
Zdravim se že dobro leto, sem na Athyrazolu in Euthyroxu 50 dnevno. Zadnjič, ko sem bila pri dr. Zaletelovi, sva se pogovarjali o možnosti radiojoda in o stranskih učinkih Athyrazola, pa me zanima, če bi bilo slučajno možno, da je stranski učinek tudi “občutljivost želodca”? Namreč, večkrat se mi zgodi, da ko kaj pojem, da mislim da bom bruhala (sicer do realizacije ni prišlo, samo vseeno). A je možno, da je to učinek omenjenih tablet, ali bi bilo dobro, da začnem iskati vzroke drugje?
Druga stvar je pa ta, da me zanima, koliko časa si dejansko hospitaliziran pri radiojodu? Sem sicer nekaj brala informacije na Metuljčici, samo mi ni čisto jasno. Koliko časa pa si dejansko v karanteni (ena je na forumu pisala o 3 dnevih, ena pa nekaj o treh tednih?????)?
hvala najlepša in lp
Nuša
Spoštovani!
Občutek slabosti je lahko stranski učinek Athyrazola, lahko pa nastane tudi zaradi drugih vzrokov. Večinoma pri bazedovki apliciramo relativno nizke odmerke radiojoda, tako, da radiojod lahko prejmete tudi ambulantno. Po aplikaciji radiojoda bolnik postane vir sevalne obremenitve za okolico, zato mora upošteva navodila glede varstva pred ionizirajočim sevanjem. Večina sevanja pri radiojodu (131I) so žarki beta, ki imajo v tkivu doseg 1 do 2mm, ostalo so žarki gama, ki imajo doseg nekaj metrov. Posebej občutlivi za sevanje so majhni otroci in nosečnice. Po aplikaciji terapevtskih aktivnosti 131I se je potrebno izogibati bližnjemu kontaktu z majhnmi otroki dva do tri tedne. Posebej je pomembno, da majhnih otrok ne stiskate k sebi, jih ne poljublate in ne spite z njimi v isti postelji. Glede odraslih partnerjev odsvetujemo bližni kontakt in spanje v skupni postelji teden dni. Vsekakor posebna karantena ni potebna. Vsak bolnik po aplikaciji radiojoda prejme pisna navodila glede ravnanja po odpustu domov.
Lp
Spoštovani,
težave z očmi so lahko povezane z avtoimunsko boleznijo ščitnice. Če bodo težave vztrajale več tednov oziroma stopnjevale, bi bilo dobro, da obiščete svojega specialista za bolezni ščitnice, ki bo ocenil, ali je potrebno zdravljenje.
Lep pozdrav