Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja spremstvo otroka po 15. letu

spremstvo otroka po 15. letu

Zanima me, ali vi svoje 15 letnike same pošljete k specialistu? Ali kako uredite s svojo odsotnostjo v službi?
Moj najstnik je imel zadnjič precej hudo vnetje, bolelo ga je in imel je tudi malenkost vročine. Pri zdravniku pravijo, da mi potrdila o spremstvu ne morejo dati po 15. letu. Torej mi gre dopust. OK. Samo ne zdi se mi pa ravno normalno, da bolni najstniki letajo okrog zdravnikov sami?

Spet jamranje čez državo, da nekaj ne da. Sicer so pa pravila igre na tem področju znana in nespremenjena že dolgo.

Za k specialistu vedno dobim bolniško (kadar pač prosim zanjo, po navadi dam dopust).
K splošnemu zdravniku gre pa sama, če je res hudo, jo spremljam (4 km od doma, jo peljem). V tem primeru nisem nikoli pomislila na bolniško, le kakšna službena ura viška mi je šla.

Nič ni jamranje čez državo. Imam tudi starejše otroke, pa sem prvič naletela na to in me zanima, kako vi to porihtate? Ker npr. znanka je dobila spremstvo, ko je vozila mamo na preglede. Pa ni dementna ali kaj podobnega.

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV3562 iz leta 1994. 22 let.

Otrok do 15. leta starosti, težje ali težko duševno in telesno prizadeti otrok in mladostnik pa do 18. leta starosti ima pravico do spremstva na vsakem potovanju k izvajalcu zaradi uveljavljanja katerekoli zdravstvene storitve, neodvisno od tega, ali potuje k izvajalcu izven kraja prebivališča, ali znotraj kraja prebivališča in neodvisno od njegovega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov iz katerih je sicer zavarovani osebi možno odobriti spremstvo. Starejši otrok pa ima pravico do spremstva pod enakimi pogoji, kot druge zavarovane osebe, to je le, če zaradi svojega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov ni sposoben sam potovati, potovati pa mora izven kraja prebivališča, ker v tem kraju ni ustreznega izvajalca.

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV3562 iz leta 1994. 22 let.

Otrok do 15. leta starosti, težje ali težko duševno in telesno prizadeti otrok in mladostnik pa do 18. leta starosti ima pravico do spremstva na vsakem potovanju k izvajalcu zaradi uveljavljanja katerekoli zdravstvene storitve, neodvisno od tega, ali potuje k izvajalcu izven kraja prebivališča, ali znotraj kraja prebivališča in neodvisno od njegovega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov iz katerih je sicer zavarovani osebi možno odobriti spremstvo. Starejši otrok pa ima pravico do spremstva pod enakimi pogoji, kot druge zavarovane osebe, to je le, če zaradi svojega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov ni sposoben sam potovati, potovati pa mora izven kraja prebivališča, ker v tem kraju ni ustreznega izvajalca.[/quote]

Naj ponovim vprašanje: Kako vi to poštimate?
Kaj piše v zakonu vem, nisem tega spraševala.

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV3562 iz leta 1994. 22 let.

Otrok do 15. leta starosti, težje ali težko duševno in telesno prizadeti otrok in mladostnik pa do 18. leta starosti ima pravico do spremstva na vsakem potovanju k izvajalcu zaradi uveljavljanja katerekoli zdravstvene storitve, neodvisno od tega, ali potuje k izvajalcu izven kraja prebivališča, ali znotraj kraja prebivališča in neodvisno od njegovega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov iz katerih je sicer zavarovani osebi možno odobriti spremstvo. Starejši otrok pa ima pravico do spremstva pod enakimi pogoji, kot druge zavarovane osebe, to je le, če zaradi svojega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov ni sposoben sam potovati, potovati pa mora izven kraja prebivališča, ker v tem kraju ni ustreznega izvajalca.[/quote]

Naj ponovim vprašanje: Kako vi to poštimate?
Kaj piše v zakonu vem, nisem tega spraševala.[/quote]

Če poznaš pravila igre, zakaj potem vsa užaljena tožiš čez sosedo, ki za mamo dobila spremstvo, ti pa za sina nisi?

Naj ponovim vprašanje: Kako vi to poštimate?
Kaj piše v zakonu vem, nisem tega spraševala.[/quote]

Če poznaš pravila igre, zakaj potem vsa užaljena tožiš čez sosedo, ki za mamo dobila spremstvo, ti pa za sina nisi?[/quote]

Za take, ki še vedno ne razumejo vprašanja, ponovno: Kako vi to poštimate?

Oprosti a saj ni 10 let star, ampak 15. To je starost, ko naj bi bil sposoben sam uporabiti storitve javnega prevoza. Navsezadnje se je včasih pri 15 šlo v prvi razred srednje šole.

Če pa je vnetje tako hudo, da ne more hodit, kaj šele iti na vlak ali avtobus, pa ga pospremite in vzemite dopust, če ne dobite bolniške.

Kot prvo je treba ugotovit, kolk resno je obolenje. Malo vročine ni noben argument. Bolečina pa je zelo nedefinirana reč. Če je hudo, potem seveda ne 15-letnik, ne mladostnik ne kolovrati sam naokoli.
Rešitve:
– Jaz lahko koristim plus ure.
– nič nenavadnega se mi ne zdi, da kdaj kakšen dan dopusta koristiš za takšen primer.
– otrok gre z busom / s taksijem sam
– angažiraš za pomoč sorodnike, prijatelje (tvoje ali od otroka)

Skratka ni edina možnost bolniška odsotnost.