Močna menstruacija
Spoštovani,
pred časom ste odgovorjali na temi “ŠIBKA MENSTRUACIJA”, da je intenzivnost krvavitve odvisna od številnih dejavnikov. Mene pa zanima, katerih, ker jaz imam nasproten problem. Pred sedmimi meseci sem prekinila s KC tabletami Logest in naredila “nepotrebno” trimesečno pavzo pred zanostivijo, sedaj pa v nadaljnjih treh ciklusih nisem zanosila. Menstruacije pa so res močne, posebej zadnje tri mesece, sicer so vedno bile (menstruacijo imam od 11. leta, sedaj sem stara 34, imam 2,5 let starega otroka), ampak ne tako zelo (sicer sem večino časa, skoraj 12 let, jemala KC tablete, pa sem imela vseeno 8 dnevno krvavitev). Posebej tretji in četrti dan, imam tampon in vložek, ponoči se moram zbuditi zaradi menjave, spim na brisači, ki jo lahko kljub temu vsako jutro zamenjam, podnevi sem na WC vsako uro. Dolge so menstruacije 8 dni. Ciklusi so sicer dolgi od 26-28 dni, tokrat sem imela točno 14. dan ciklusa ovulacijsko krvavitev. Ali je to še normalno? Mi kaj priporočate?
Hvala za odgovor in vaš čas.
Spoštovani,
normalen razpon trajanja, moči in dinamike krvavitve ob M je zelo širok. Kot normalno lahko razumemo se, kar ni daljše od 8 dni in ne povzroča slabokrvnosti. Sicer pa lahko krvavitve povečajo najrazličnejši organski (miomi, adenomioza, motnje v strjevanju krvi, motnje v krčenju maternice, motnja v hormonski odzivnosti maternične sluznice ipd.) in funckionalni dejavniki (vse mogoče hormonske motnje v delovanju reprodukcijske osi). Kar zadeva zanositev se ne gre vznemirjati, dokler prizadevanja po zanositvi ne bodo neuspešna najmanj 12 mesecev.
Pozdravljeni dr. Pušenjak,
nadaljujem kar pod svojo temo: tokratna menstruacija se je začela 13. maja, vendar je tokrat še močnejša: prve tri dni je bila znosna, naslednje štiri dni pa je sedaj tako močna, da me je začelo skrbeti, ne le zaradi intenzivnosti krvavitev, predvsem ponoči, ampak zaradi tega, ker se redno izlivajo kosi – kepice sluznice. Danes ponoči sem se zaradi tega zbudila. Od krvavitve mi buta oziroma šumi v ušesih. Skrbi me, ker običajno sem imela 2., 3. in 4. dan močno menstruacijo, ne pa da, da se krvavitev stopnjuje . Boli me nič, 12. maja sem naredila test nosečnosti in je bil negativen. Menstruacijski ciklus je sicer dolg cca. 28 dni (zadnja dva meseca se je podaljšal na 30 dni), menstruacijo imam ponavadi 8 dni, ampak zadnja dva dneva vseeno izzveneva. Ali mislite, da bi morala h ginekologu? Ker ni nujno stanje, pokličem svojega ginekologa, ampak zahtevati pa moram hiter pregled, kajne – moj ginekolog je tudi v Leonišču in je zelo zaseden.
Res hvala za vaš odgovor!
Spoštovani,
za zdaj krvavite šele 7 dni in do 8 dni je M povsem normalna in tudi če kdaj traja do 10 dni, še ni treba pod nujno nikamor, razen, če bi se kazali znaki slabokrvnosti (bledica, hiter utrip, nizek tlak, vrtoglavica ipd.). Za zdaj počakajte do ponedeljka in če do takrat krvavitev ne preneha, se podajte v bolnišnico. Seveda greste lahko na urgenco tudi prej, če se pojavijo znaki ogroženosti.
Pozdrav,
se bom navezala kar na to temo, ker me zanima identična stvar.Namreč tudi jaz sem stara 34 let, otrok 2,5 leti, menstruacija pa tudi od 11. leta. Vedno sem imela močne menstruacije, po porodu se mi zdi da še bolj, sicer nimam tako močne M kot sotrpinka zgoraj, me pa vseeno zanima vaše mnenje, saj sem kar malo prestrašena..Namreč na zadnjem gin.pregledu, en dan pred M, je moj ginikolog ugotovil zadebeljeno maternico ter mi kazal neko “črno piko” na UZ za katero mi ni niti točno povedal kaj je (lahko bi bil miom ugibam..) in me dokončno prestrašil, da za zanositev skoraj, da nimam šans ter, da operacija ne pride v poštev ker v tem primeru(kakšnem?) niso uspešne..predpisal mi je Clomifen oz.clomid in prometrium…ter povedal, da imam hipermenorejo.V kartoteko pa zapisal hipermenoreja in mere “črne pike ” na UZ.
Skratka, moje M so na 28 dni, dva dni močne, v kosih, potem pa se M umiri, traja 7 dni, končuje se z rjavim izcedkom. Opažam veliko prozorne sluzi takoj po koncu M in pred začetkom, ovulacijsko sluz pa tudi vidim. Vložek menjam na cca. 3 ure, vedno sem bila bolj slabokrvna, opažam pa povečan utrip srca ob fizičnih naporih, ki ga spremlja oteženo dihanje. Skratka vprašanje gre v smeri ali gre v mojem primeru res za hipermenorejo? Je možno, da se je na UZ videla začetek M in da je bila zato sluznica odebeljena? Je UZ tik pred M, ko se že kaže malo krvi zanesljiv? Ker sem malo raziskovala po netu, sem si že kar sama postavila diagnozo adenomioza – na podlagi tega,ko mi je G rekel,da ne bom mogla zanositi in da operacija ni uspešna..Vem da niste jasnoviden ampak vseeno hvala za odgovor.
Spoštovani,
domnevam, da je ginekolog videl nekaj, kar je ocenil za sumljivo na adenomiozo, torej v maternično steno vraščeno žlezo, ki sicer res poveča tveganje za splav in na sploh je s tovrstno spremembo težje zanositi. Nemogoče pa ni nič. Tudi v nemogočih razmerah ženske zanosite. Besedi nikoli in vedno sta v medicini pravzaprav prepovedani, kajti prav nič ni nemogoče in prav nič ni gotovo. Sicer pa he posamezni adenomiom povsem kakovostno mogoče odstraniti. Problem os primeri, kjer je z adenomiozo izmaličena celotna maternica. Hipermenoreja pomeni v prevodu “premočna menstruacija” subjektivnih ali na objektivnih osnovah. Objektivno ta diagnoza pomeni tolikšne krvavitve, da povzročajo slabokrvnost, torej izven nosečnosti Hb < 110g/L. Tudi to je včasih res posledica adenomioze. Kakorkoli, ni res, da bi se adenomioze ne dalo operirati in ni res, da ob ali po odstranjeni adenomiozi ne bi bilo mogoče zanositi.
Spoštovani dr. Pušenjak,
spet se vam javljam. Glede na vaš odgovor sem poiskala mojega ginekologa že v petek, ker sem imela že cel teden vrtoglavico in šumenje v ušesih. Pregledal me je na UZ, vse bp, maternica, oba jajčnika, sluznica 4 mm, samo na obeh jajčnikih imam drobne folikle, zraven je napisal PCO ?. (Spomnim se, da sem pred desetimi leti od še študenske ginekologinje slišala isto, takrat sicer več kot tri mesece nisem imela menstruacije in sem dobila Orgametril).
Tokrat sem dobila 2 škatlici Cyclo-Progynova, sedaj jih jemljem že 3. dan. Prosim, odgovorite mi na nekaj vprašanj, v preveliki gneči nisem vprašala naslednje:
– še vedno krvavim, to je sedaj več kot 10 dni, je pa krvavitev manjša – kdaj naj bi pa nehala krvaveti oz. kdaj sem lahko pomirjena, da tablete delujejo?
– na PCO omembo je ginekolog rekel, naj kar pozabim, ampak seveda sem iskala na tem forumu – če prav razumem, ni kaj skrbeti, dokler ne gre za PCO – metabolni sindrom?
– ali imam manjše možnosti za zanositev zaradi teh foliklov?
– ali po 35. letu starosti dobiš napotnico za zdravljenje neplodnosti, če v pol leta ne zanosiš po naravni poti?
Hvala lepa za odgovore.
spoštovani,
po Cyclo Progynovi ne boste prenehali krvaveti tako hitro kot če bi vam predpisali progestagen, ampak na daljavo in brez potrebnih podatkov o debelini maternične sluznice tudi težko ocenim, če bi bilo pri vas konkretno bolje eno ali drugo. Z umiritvijo krvavitve lahko računate v tednu dni, povsem preneha pa lahko tudi ne. Kaj in če sploh kaj pomeni enkratna ugotovitev policističnega jajčnika, ne vem. Lahko da ne pomeni nič, lahko pa tudi, da pomeni problem, če bodo ciklusi neredni, je to dvoje lahko tudi povezano in potem pomeni možno motnjo pri zanositvi. Merila za napotnico pri neuspešnih prizadevanjih po zanositvi so enotni in niso vezani na starost. Ob odsotnih očitnih odstopanjih od norme (normalen ciklus, zdrav par, ploden moški) je latentna doba pred specialistično obravnavo vsaj 1 leto poskušanja, če obstajajo očitna odstopanja pa čakanje ni potrebno.
Najlepša hvala za odgovore. Sicer je sluznica bila v petek debela 4 mm, to je bil 8 dan menstruacije. Nimam nerednih ciklusov, niso pa čisto točni – npr. varirajo od 28 do 33 dni. Takoj po prenehanju KC tablet septembra lani so bili krajši, najprej 23, potem 26 dni, no, sedaj so se “ustalili”. Drugih znakov za PCO sindrom nimam, res pa je, da še nisem uspela shujšati po porodu (2,5 let je minilo od takrat) in da imam vso odvečno maščobo okoli trebuha. ITM imam na zgornji še normalni meji. Bi pri zanositvi pomagalo, da ga znižam na 21-22, kot sem ga imela pred zanositvijo?
Hvala še enkrat!
ne vem, vsekakor velja poskusiti tudi to.
Spoštovani dr. Pušenjak,
trenutno 11. dan jemljem tablteke Cyclo-Progynova, tista krvavitev se mi je ustavila šele šesti dan jemanja, danes zjutraj pa sem dobila novo, že takoj močno svežo krvavitev. Jemala sem jih redno, tako da ne vem, od kod ta zaplet. Kot sem razbrala iz vašega odgovora, se sicer niste najbolj strinjali z izbiro teh tabletk in bi mi vi verjetno predpisali druge tablete. Ali še vztrajam pri njih ali ponovno kontaktiram svojega ginekologa? Res sem zmedena, trenutno imam cel kup drugih, precej hujših problemov od tega, in so mi te krvavitve odveč, ker so močne in se mi od njih vrti. Ali lahko pridem do vas na samoplačniški pregled ali na ta način delate le preiskave v nosečnosti?
Lep pozdrav, hvala.
odgovor sem vam poslal v zasebni predal.
Spoštovani,
nadaljujem svojo temo, ker na pregled do svojega ginekologa ne morem priti: krvavitev se nadaljuje, pogosto imam tudi rjav izcedek, svetlo in temno rjav, ne gre pa za močne krvavitve. Danes sem se spomnila, da imam doma še dve škatlici tablet Logest, Cyclo-Progynove imam pa do konca prvega zavitka le še 4 rjave tabletke. Ali mislite, da je pametno, da bi začela jemati te KC; glede na situacijo sedaj tudi nimam možnosti, da bi delala na zanositvi, čez 2 do 3 mesece pa bi to bilo, vsaj upam, spet možno. Ali bi na tak način zagotovo nehala krvaveti (obenem pa bi se izognila iskanju mojega ginekologa)?
Slišala sem tudi, da ženska lažje zanosi takoj po tem, ko zaključi z jemanjem KC, seveda če ne naredi tiste trimesečne pavze – ali je to res?
Še enkrat hvala.
Spoštovani,
ne vem kaj vam je storiti. Logest ni primerna izbira za ustavljanje krvavitev. Edini kolikor toliko zhanesljiv kontraceptiv za nadzorovanje krvavitev v takšnih primerih je Stediril-m ali Microgynon, ki vsebuje levonorgstrel. Sicer pa, če do svojega ginekologa ne pridete, pojdite na ginekološko urgenco.
Spoštovani,
kar nadaljujem pod svojo temo. Cycloprogynova mi je pred tremi meseci zaustavila krvavitev, sem pa prišla do svojega ginekologa, ker nisem vedela, ali naj nadaljujem s temi tabletami, ki jih takrat nisem več imela. Takrat mi je ginekolog predpisal Femaro, za 3 mesece, dve tableti od 3. do 7. dne, da bi lažje zanosila (brez UZ pregledov). Zanosila še nisem, me pa skrbi moj ciklus. Namreč, z vsakim mesecem jemanja imam spet daljšo menstruacijo, julija 7 dni, avgusta 8 dni, sedaj sem jo imela 11 dni. Zadnja dva dneva sicer šibko. Še zmeraj imam premalo železa (Hb 113), kar se mi kljub jemanju dodatka zdi kar logično, glede na obilne krvavitve. Ginekolog mi je rekel, da če ne zanosim v teh treh mesecih, naj pridem spet do njega. Oprostite za ta dolg uvod, ampak samo da boste vedeli, zakaj me skrbi.
Ali vi mislite, da je kaj narobe – namreč moj ginekolog mi je omenjal operacijo s pregledom maternice in jajčnikov in jaz pravzaprav ne vem, ali so take menstruacije v okviru normalnega ali že izven (ker sem vedno imela dolge, 8 dnevne menstruacije).Imam pa reden ciklus, na cca. 27 dni.
Od 1. do 3. septembra sem morala jemati Summamed. Zdravnica mi je rekla, da mi odsvetuje sedaj “delati na zanositvi”, ker je to močan antibiotik. Ali bi vi svetovali enako, moram res ta mesec “izpustiti”?
Hormonski testi se delajo od 2. do 5 dne ciklusa, kajne? Bom šla sama na te teste, da ne čakam na ginekologa.
Hvala lepa za odgovore.
spoštovani,
našteli ste le postopke zdravljenja, s katerimi vas obravnavajo vaši zdravniki, nič pa ne vem o razlogih za omenjena zdravljenja. Standardna metoda za preverjanje prehodnosti jajcevodov je še vedno HSG (histero salpingo grafija), ne laparoskopija, ampak, če ginekolog meni, da bo z laparoskopijo hkrati še odpravil kakšen drug problem, potem ima tudi to smisel. Brez poznavanja razlogov za operacijo težko o tem razpravljam z vami. Glede hormonskih preiskav vam tudi ne morem kaj dosti povedati. Res je, da se izvajajo med 2. in 5. dnem ciklusa, vendar jih mora tudi nekdo interpretirati. Po mojem bo najbolje, če se iskreno in o vsem, kar vas teži, pogovorite z osebnim ginekologom, ker imam občutek, da vas obravnavajo kot ovčico, ki nima pojma niti kaj se dogaja niti kakšne načrte imajo z njo.
Spoštovani,
saj točno tako kot me obravnavajo se počutim. Razen teh dolgih krvavitev nisem imela težav, pred tremi leti sem prvič rodila, stara sem 34 let. Ginekolog mi je govoril o morebitnih miomih v maternici, ki bi lahko bili vzrok za krvavitve (natančneje, da se na uz nič ne vidi, da pa ni nujno, da se vse pokaže z uz), na uz je ugotavljal policistični videz jajčnikov (ampak mi je obenem rekel, da naj na to kar pozabim, da to ni nič takega). Moj ginekolog je sicer strokovnjak za zdravljenje neplodnosti v Leonišču, skozi imam občutek, da bom kmalu v nekem takem postopku, čeprav še ne poskušava eno leto z zanositvijo, praktično šele pol leta. No, sedaj vam verjetno nisem povedala nič novega – bi vas pa vseeno prosila, če mi lahko odgovorite, ali lahko kljub jemanju Sumameda od 1. do 3. septembra še ta mesec poskusim zanositi. Za vse ostalo pa bom res šla do svojega ginekologa. Hvala lepa za vaš čas.
Sumamed (azitromicin) se med drugim že nekaj let varno uporablja tudi v nosečnosti, zato zanositev v času uporabe tega antibiotika ni problematično.
Spoštovani dr. Pušenjak,
nadaljujem svojo temo. Torej stara sem 34 let, želiva si drugega otroka, poskušava malo več kot 6 mesecev, razen močnih menstruacij v preteklih mesecih, zaradi katerih sem vam pisala, nisem imela nobenih problemov. V preteklih treh mesecih sem jemala Femaro, v tem ciklusu, ko sem oddala kri, je nisem. Sama sem odšla na hormonske teste 3. dan ciklusa, torej menstruacije, dobila sem naslednje vrednosti:
TSH 4,987 mE/L
LH 2,57 E/L
FSH 3,4 E/L
prolaktin 6,2 ug (nisem našla prave oznake na tipkovnici, ni pravi u)
prosti T4 12,92 pmol/L
prosti T3 4,8 pmol/L
estradiol 0,328 nmol/L.
Dobim pa še vrednosti za inhibin B in testosteron. Upam, da nič ne manjka, sem nabrala vse, kar sem uspela najti po iskalniku iz vašega foruma.
Datum za posvet pri svojem ginekologu sicer imam, ampak vas res prosim za komentar izvidov. Saj so vsi v okviru referenčnih vrednosti za folikularno fazo, ampak interpretirati jih pa seveda ne znam. Za razlago prosim prav zato, ker sem imela močno krvavitev včeraj, na 7. dan menstruacije, sedaj pa je spet pojenjala. Ni mi jasno, če to kaj pomeni, normalna menstruacija je vendar močna 2. in 3. dan, potem pa naj bi upadala. Se mi ne zdi, da pretiravam, včeraj zvečer in ponoči so iz mene spet padale kepice sluzi. Hvala vam!
Spoštovani,
ker so vsi preverjeni hormoni znotraj referenčnih vrednosti, ni kaj interpretirati, temveč lahko le ugotovimo, da problem ni raven hormonov. Morda bi bil problem odziv hormonsko odvisnega tkiva na hormone, tega pa se v “kliničnem, ambulantnem settingu” ne da preverjati ampak kvečjemu v znanstvenoraziskovalnem. Morda vseeno obstaja organski vzrok, ki bi ga lahko identificirali z morfološkimi tehnikami in preiskavami (UZ, histeroskopija, laparoskopija) ali pač neustrezen odziv na Femaro. Več žal ne bi ugibal.