bakterijska vaginoza
Spoštovani!
Stara sem 23 let, na ginekološki pregled sem prišla zaradi vnetja in pekočih bolečin v nožnici. Izcedka ni bilo. Po pogovoru z zdravnico tudi nisva našli pravega vzroka za pojav bakterijske vaginoze. Sicer sem zdrava, imam redno perilo.
Prvi teden sem bila zdravljena z antimikotiki (flukonazol, klotrimazol), zaradi nadaljevanja težav sem se vrnila v ambulanto, kjer so kasneje naredili 2 antibiograma, v katerih so našli 5 različnih črevesnih baktrerij (streptokoki, enterokoki, E.coli…). Zdravljena sem bila z amoksicilinom + klavulansko kislino (podporna terapija tudi globule z mikonazolom), po drugem antibiogramu s cefiximom in linezolidom. Med čakanji na brise sem jemala kremo s kortikosteroidi in globule z jod-povidonom.
Po dobrih dveh mesecih zdravljenja in ponovnem pregledu mi ginekologinja ni naredila ponovnega brisa in dodala terapije, kljub pekočemu občutku želi, da se oglasim šele čez 1 mesec.
Zanima me, ali je smiselno čakati in dati telesu priložnost, da vzpostavi normalno floro s npr. pomočjo vaginalnih probiotikov, Bepantena oz. ameriškega slamnika za odpornost oz. iti na pregled na kliniko, še h kakemu drugemu specialistu?
Skrbi me, koliko časa se bo to še vleklo in kako bo z s splošno odpornostjo po vseh teh antibiotikih.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovani,
žal so antibiotiki uspešni le ciljano proti občutljivim klicam, pri čemer so črevesne bakterije zelo hitro odporne na številne antibiotike. Sam se zato raje zatečem k zdravljenju z nožničnimi antiseptiki, med katerimi so dokaj močni borna kislina (borax glicerin) in iod (Povidon globule). Po zdravljenju z močnejšim antiseptikom običajno priporočam takoj še uporabo probiotičnih svečk za nožnico na osnovi laktobacilov in7ali mlečne kisline. Poskusite še to. Antibiotiki so torej bolj pomoč pri odpravljanju infekcije z nožnici tujimi klicami, medtem ko je naravno ravnovesje mogoče ponovno vzpostaviti le z dodajanjem laktobacilov.
Pozdravljeni,
pred natanko enim tednom so mi lasersko odstranili spremenjeni del tkiva na materničnem vratu. Na izvide še čakam. Problem je, ker se mi je v tem tednu pojavil (po kakšnih 4 dnevih) zelo smrdeč izcedek (po gnilem, po razkrajanju). Ali je to del “celjenja” ali gre morda za bakterijsko vaginozo? Povedali so mi, da naj bi sicer imela rjavkast izcedek (moj niti ni rjavkast), niso mi pa omenili, da bo tako zelo neprijetnega vonja. Kakršnihkoli izkušenj z bakterijsko vaginozo nisem še imela, zato me zanima (tudi zato, ker sem imela pred tednom dni poseg) ali moram čimprej poklicati svojo ginekologinjo, ali je po takšnem posegu to normalno.
Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor in Vam želim lep dan.
Spoštovani,
prvo, kar mi pride na misel ob tem bi bilo, da je morda kdo v vaši nožnici pozabil tampon ali pa so vam vstavili trak ter vam pozabili zabičati, da ga odstranite čez nekaj ur. najprej bi preveril to (lahko tudi s prsti sami sežete v nožnico in jo pretipate) in če sami ne morete, pojdite na urgenco. Če ni nič takšnega, je na drugem mestu možnost, da se vam je pod vplivom izcedka, krvi in odmrlega tkiva res spremenila vaginalna flora in gre vsaj začasno za vaginozo. Slednje lahko zdravite bodisi sami z vložki na osnovi mlečne kisline, ki jih dobite brez recepta v lekarni ali pa z antibiotiki proti anaerobnim bakterijam, ki pa vam jih lahko predpiše le ginekolog.