Bakterijsko vnetje nožnice
Pozdravljeni,
v petek sem bila pri ginekologu zaradi srbečice in pekočega občutka v nožnici. Predpisal mi je Klimicin V in rekel, da gre za vnetje (bakterijsko?) nožnice.
Na internetu sem prebrala, da so takšna vnetja SPB. Kako je to mogoče v mojem primeru, ko imam že 2 leti prvega in edinega spolnega partnerja (tudi v njegovem primeru je situacija enaka)?
Najlepša hvala za pojasnilo in lep pozdrav,
Maja
Draga Maja,
bakterije zelo redko, če sploh, povzročajo srbečico in pekočo bolečino v nožnici. Takšni občutki so značilni za glivična vnetja, morebiti mešana s prevlado glivic in izjemoma pri klamidijski infekciji, vendar pri klamidiji ne peče nožnica temveč sečnica in je pojav združen s pekočim uriniranjem, siljenjem na pogosto uriniranje ipd.
Skratka, to še zdaleč ne pomeni SPB.
Na splošno pa ima SPB pač to lastnost, da ne sprašuje, ali je nekdo iskren, ali je zvest ali ne ipd. temveč se pač zgodi in potem ni kaj filozofirati. Lahko se seveda delamo slepe, gluhe, nevedne, vendar SPB je SPB in pika. Klamidija je na “srečo” klica, ki jo imamo lahko na sebi in v sebi zelo, zelo dolgo in ni mogoče ugotoviti, kako dolgo jo že imamo in od kod smo jo dobili, praviloma pa se jo dobi kot SPB, čeprav obstjajo tudi alternativne varijante, a so te redke in v praksi nepomembne. V javnih prostorih, s skupnimi oblekami, brisačami ipd. in po zraku pa se SPB ne prenaša, nikoli.
V bistvu nimam občutka, da peče nožnica (vsaj cela ne). Občutek imam, kot da me pečejo sramne ustnice, pri uriniranju je pekoč oz. srbeč občutek močnejši, drugače pa je skorajda neopazen. Ali bi šlo lahko za klamidijo?
Ko sem bila pri ginekologu kakšne 4 mesece nazaj, mi je predpisala sumamed tablete (po tem, ko mi je naredila UZ; nisem pa videla, da bi delala kakšen razmaz). Takrat sem bila tam zaradi čisto drugih težav (bolečina v L jajčniku – če je sploh šlo za jajčnik), ki pa so potem same od sebe minile. Na UZ ni ugotovila ničesar, sem pa po njem kar krvavela, kar se mi pri spolnih odnosih nikoli ni zgodilo.
No, zdaj mi je predpisala Klimicin V (po tem, ko je naredila nekaj takega, čemur bi rekla razmaz) in rekla, da gre za začetno vnetje. Pri ginekologu sem bila zaradi rjavega izcedka, ki je sledil enodnevni krvavitvi (pred to krvavitvijo že 1 dan nisem imela menstruacije; jemljem KT).
Problem je v tem, da se očitno z ginekologi ne razumem oz. imam občutek, da me nihče ne obravnava korektno. Komaj čakam, da se s porodniške vrne moja osebna zdravnica, kar pa žal še dolgo ne bo. Ti dve ginekologinji, ki sta mi predpisali Sumamed iN Klimicin V sta bili namreč nadomestni. Konec oktobra sem naročena na redni PAP bris in kakšna smola: obravnavala me bo že tretja nadomestna ginekologinja. Kaj naj storim, da me bo vsaj nekdo resno vzel?
Že prvi in drugi ginekologinji sem povedala, da imam izcedek iz obeh bradavic, ki je mlečne barve (baje naj bi se v takšnem primeru naredil bris). ne ena ne druga tega ni storila (niti izcedka nista pogledali), čeprav sem bila tam v času po menstruaciji, ko je bil izcedek prisoten. Niti kakšne napotnice za klinični pregled nisem dobila. Prva ginekologinja me je kar na hitro odpravila z besedami, da je to zaradi KT in potem je bil pogovor zaključen.
Ali res hočem preveč? Prosim, povejte mi, kaj naj v bodoče storim. Ali naj, ko grem na PAP bris težave zopet omenim? Priznam, da me je ginekologov do sedaj že pošteno strah; občutek imam, kot da sem v napoto in da oni samo serijsko opravljajo svoje delo. Ko pa se je treba nekomu posvetiti oz. samo prisluhniti, potem pa nič. Lepo je videti, da ste vsaj vi izjema na tem področju in si za ljudi v stiski vzamete čas, pa čeprav izven delovnika.
V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam;
Maja
Spoštovani gospod doktor,
Ker imam zelo podoben primer srbečice, bi vas prosila za nasvet oz. obrazložitev:
– noseča sem 17 tednov
– pri vsakem pregledu je problem voda ( trije izvidi L:75,L:500,L:500 – ali so to
levkociti v vodi ? )
– jemala sem že tablete Macropen, zdaj pa jem že drugo škatlo Ospena
– srbečica je prisotna povsod po spolovilu, nožnica, sečnica, pa občutek imam,
da je koža pod presredkom malo napokana oz. razpokana in ob stiku s tekočino
zelo peče – ob praskanju mi je priteklo tudi malo krvi
– vsak dan imam ( večkrat na dan ) izcedek bele barve, ki je gost in vlecljiv
Ginekologinja pravi, da glivic nimam tudi belega toka ne. Zdaj pa me zanima kaj naj naredim. Občutek neprestanega srbenja je namreč nevzdržljiv.
Hvala lepa za vaš odgovor !
Lep pozdrav,
Tatjana
Draga Maja,
marsikaj je možno, tudi klamidijski uretritis, vendar iz vašega še tako podrobnega spisa ni mogoče ničesar bolj doreči. Boste morali pač ustezno poudariti težave in jih pravilno predstaviti. Imate namreč res polno “težav”, ki pa večino žensk sploh ne moti tako hudo (izcedek iz prsnih bradavic – je res lahko normalen ali pa tudi ne. Če vas zelo moti ga je mogoče tudi opredeliti – možnost hiperprolaktinemije – imate morda glavobole, motnje vida?), prebojni izcedki ob jemanju KT so tudi pogost pojav in ob njem ni kaj narediti razen točnega jemanja KT na uro natančno ali zamenjava KT.
Srbež spolovila večinoma nastane zaradi glivic, torej je potrebno najrpej zdraviti glivice, ker je to relativno preprosto in pri 95% žensk učinkovito.
Draga Tatjana,
Žal z mojim mnenjem ne boste zadovoljni, ker na podlagi pisma ne morem “konkurirati” ginekologinji, ki je imela priložnost situacijo oceniti v živo. žal je to obvezno za kakršnokoli mnenje. Če vas srbi in pravite, da nimate glivic, potem je potrebno uporabiti vsaj kakšno sredstvo za “pomiritev srbečice”. Obiščite svojo ginekologinjo ponovno in jo poprosite za takšno zdravilo. običajno se za nekaj dni daje blag kortikosteroid v hladilnem mazilu lai kaj podobnega.