Najdi forum

Pozdravljeni!

Zanima me ali lahko hči, ki je stara 13 let, med menstruacijo uporablja tampone? Je možno , da ga ne bi mogla izvleči? Kaj v tem primeru?

Za odgovor se najlepše zahvaljujem

Elena

Draga Elena,

k uporabi tamponov sicer ne “spodbujamo”, lahko pa jih uporablja ob ustrezni instrukciji. Če tampone uporablja pravilno in vedno take s trakcem, potem se praktično ne more zgoditi, da ga ne bi mogla izvleči. Priporočam seveda mini tampone in ustrezno, pogosto menjavanje, na največ 6 ur oziroma le preko noči za 8 – 9 ur.

Mene bi se nekaj zanimalo, spada pa pod isto temo.
Ko sem prvic zelela uporabiti tampon, sem ga uspela ze skoraj celega potisniti v noznico, nato sem se se naprej trudila, kar naenrat pa me obsla slabost, vrtoglavica, srce mi je mocno razbijalo. Mogoce me je samo zajela panika, sicer sem se pa dokaj neprijetno pocutila. Sicer sem pa nato tampon takoj odstranila. Slisala sem marsikaj o ti. sindromu toksicnega soka in se sprasujem, ce je mozen v mojem primeru. Stara sem 16 let.

Najlepsa hvala za odgovor ter lep pozdrav,

Ana

DragaAna,

Lepo, da ste slišali za toksični šok, lepo pa je poznati še bistvo tega pojava, sicer pride do nepotrebnih strahov in predsodkov brez razloga!

Toksični šok lahko nastane (ni nujno!) zaradi namerno ali ponevedoma pozabljenega tampona v nožnici pri ženski, ki je sicer nosilka določenih črevesnih bakterij, streptokokov ali tafilokokov v nožnici. V pogojih prisotnosti krvi se take bakterije hitreje razmnožujejo, pri tem pa izločajo strupe. Po več kot 12 urah prisotnosti istega tampona se bakterije lahko tako močno namnožijo, da količina strupa, ki ga bakterije izločajo, postane nevarna za telo in prične povzročati odpovedovanje krvožilja ter znake šoka, padec krvnega tlaka, odpoved ledvic, srca ipd. Tak šok je izjemno redek in tako rekoč nemogoč, če si ženska na vsaj 8 ur redno menja tampone. Šok ne nastane zaradi tampona kot »tampona« temveč zaradi okužbe le-tega in predolge prisotnosti prevelikega števila bakterij!

Tudi mene nekaj zanima. Ko sem si prvič vstavljala tampon me je malo zabolelo, bilo me je strah, zato nisem upala naprej.Potem sem nekajkrat poskusila s prstom in ni bilo nobene težave. Zanima me ali je možno,da sem s prstom pretrgala deviško kožico, ali sem jo samo razširila? zanima me še ali se z uporabo tamponov spremeni ( razširi) vhod v nožnico – deviška kožica?

Draga Jana,

deviška kožica ima najrazličnejše oblike in so najrazličnejših vrst, v obliki mesnatega obročka, tanke membrane, ki je mestoma prehodna ali je celo na več mestih “naluknjana” kot rešeto, v ekstremnem primeru je celo lahko popolnoma zaprta membrana, ki preprečuje iztekanje krvi ob prvi menstruaciji ter povzroči zaplete pri dekletu, ko pride v puberteto, lahko je tako drobna, da je skorajda ni. Skratka, iz tega si večina žensk dela več preglavic, kot je potrebno. Tudi iz devištva si precej deklet dela probleme po nepotrebnem.

Možno je, da si s prstom ali tujkom ali s tamponom tudi natrgate himen vendar s tem ne izgubite devištva. Že nekajkrat sem zapisal in bom verjetno še, da je devištvo “moralna kategorija” ne anatomska. Devištvo izgubi dekle pri prvem spolnem odnosu ne glede na to, ali se pri tem pretrga himen ali ne in devištva ne more izgubiti z lastnim prstom ali s tujkom ali katerimkoli predmetom, ne glede na to, da se morda ob tem pretrga himen.

Upam, da sem bil dovolj nazoren?!

New Report

Close