Sch. par.
Spoštovani gospod doktor Rejec !
Hčerka se zdravi že nad 15 let za Sch. par. Kriznih epizod je bilo do sedaj osem, zadnja poteka sedaj z globoko prizadetostjo, komaj zaznavno se stanje popravlja. malo že govori, se nasmehne ( ne več bolezensko ), sprejme že hrano. Od julija se shujšala cca 20 kg. Hospitalizacije si ni želela, z možem je v to nisva silila. Doživela je nekaj dogodkov, ki so jo iritirali, že cca 6 let je jemala le vdrževalno dozo nevroleptika od leta l999 5 mg Zyprexe dnevno, od letošnjega marca Seroqel 2 x 50 mg dnevno. Sedaj je ta zvišan na 500 mg. Naložila si je tudi preveč zadolžitev
( prevajanje, vodenje dveh tečajev angleščine ) Vse dela zelo pedantno ali nič, če ni v formi. Hospitalizirana je bila na začetku bolezni v letu 1988 v CMZ in 3 mesece v Lj. Polje leta 1989/ 90. Od tedaj sem ali sva zanjo skrbela z možem, ko je bilo hudo. Inv. upokojena je od leta 1995, predpisano delovno dobo si je s težavo prislužila v eni od ljubljanskih knjižnic in v društvu Šent. Zbolela je kot 22 letna študentka FF. Obiskovala je vaš dispanzer- dr. Šurlanovo. V Koper se je vrnila leta 1998, obiskovala Šentmar cca leto in pol, pa se je zalomilo in od tedaj je le doma, s skromnimi kontakti z ljudmi. Ko zmore prevaja v angleščino in italijanščino in poučuje posameznike ali skupine, včasih napiše kakšen prispevek za revije, gospodinjska dela najraje odklanja. Množica ljudi jo močno moti in je najraje doma. Pred pojavom sedanje psihoze je bila vedenjsko agresivna, slabo je spala, več mesecev. Psihiatrinja jo je obravnavala le v skupini enakih, sedaj jo naroča tedensko in je dovolj pozorna do nje. Individualne pogovore, kot jih je imela v Ljubljani je pogrešala, zato sem naprosila klin. psihologinjo, ki jo naroča redno na 2 tedna, le sedaj kontakta med njima ni.
Predpisane nevroleptike redno jemlje, na začetku zdravljenja so pretiravali in zaradi prehudih strankih učinkov vso terapijo ukinili, po dveh mesecih je zaživela in že opravljala izpite. Doživela je prometno nezgodo in spet je prišlo do poslabšanja.
Preveč sem se razpisala, oprostite. Že dolgo prebiram vaše odgovore in vidim, da ste v stroki zelo podkovani, zato vas prosim za mnenje o Seroqelu, je dovolj zanesliv ? Je tretman pravi ? Zypreksa je bila zamenjana za Seroqel, ker je veliko pridobila na teži, kot tudi že prej.Kako naj ravnamo, skušamo biti čimbolj tolerantni do nje.
Za pozornost se vam v naprej lepo zahvaljujem, želim osebnih in delovnih uspehov ter vas lepo pozdravljam !
Za vsak nasvet vam bomo hvaležni !
Marija
Spoštovani, načeloma lahko le predvidimo, katerega od nevoleptikov bi pacient bolje prenašal , oziroma bi ob enakem terapevtskem učinku povzročal čimmanj stranskih pojavov, vendar je končno merilo počutje pacienta, ko zdravilo že jemlje.Tako vam odgovarjam zato,ker iz osebne prakse poznam situacije o različnih preparatih z najboljšimi referencami, ki pa jih pacienti niso prenašali in so si glede na izkušnje izbrali preparat,po katerem so se najbolje počutili( pa čeprav je na tržišču že dvajset ali več let in torej ne sodi med sodobne).Če ima hčerkina psihiatrinja zanjo posluh in je torej njuno sodelovanje dobro, bosta ,če ne drugače pa per exclusionem, odkrili ustrezno zdravilo.
Spoštovana Marija,
če ste pričakovali odgovor, da je ta in ta preparat dober ta in ta pa slab sem vas hote razočaral, oboje bi bila namreč oblika reklame, te pa se izogibam.Preparati, ki so pri nas registrirani, imajo objektivno ovrednoteno svojo terapevtsko potenco, tako da načelnih pomislekov ne bi smeli imeti,pomemben pa je, kot sem že rekel individualni odziv, ki lahko variira med posamezniki.
Vaši hčerki in vam želim čim več ugodnega počutja.
Spoštovani gospod doktor V. Rejec
Zagotovo imate prav. Ko si v zadregi, iščeš poti iz nje. Hvala za dobre želje.
Te dni so jo hospitalizirali v Polju, ker se psihoza nikakor ni hotela umakniti. Pojavila se je že v juliju letos in vstrajala. Vse vmesne je doživljala doma. Njena psihiatrinja se ji je šele zadnje čase posvetila, prej se ji zdela urejena, čeprav temu ni bilo tako. V skupini se je trudila narediti dober vtis, ind. pogovorov več let ni bilo med njo in psihiatrinjo. Na našem območju je pokritje s to službo slabo, Idrija pa odročna.
Uspešno delo tudi v nadalje vam želim in lepo pozdravljam !
Marija