Najdi forum

popkovna kila

Hojla,
sem nekaj že iskala, a je večinoma govora o p. kili pri otročičkih, moj problem je pa drugačen.
Prvič sem rodila avgusta 2004 in sem med nosečnostjo imela kar precej izbočen popek. Mislila sem, da je to pač normalno (saj verjetno je tudi bilo). Po šestih urah matranja v porodni sem potem rodila s CR (otroček se ni spustil v porodni kanal) zdravega fantka. No lani na začetku jeseni pa smo imeli službeni zdr. pregled in mi je zdravnica rekla, da imam malo popkovne kile, za kar sem slišala prvič. O tem sploh nisem več premišljevala in tako novembra znova zanosila. Popek je spet precej izstopajoč pa me zanima, a bi lahko to pomenilo kakšne komplikacije pri porodu. Ko sem o tem povprašala gin. mi ni odgovorila nič konkretnega. Ima morda katera podobno izkušnjo in bi jo bila pripravljena opisati? Hvala in lep zasnežen pozdrav,
Nd

Tudi jaz pri odraslih nisem slišala,moja punčka pa jo je imela.ko se je rodila in jo ima še malo,ampak to je verjetno drugače kot pri odraslih.Poskusi se obrniti na kakšen zdravstveni forum.

Popkovna kila tudi pri odraslih ni tako redka zadeva – pojavlja se pri stanjih povišanega pritiska v trebušni votlini – zlasti nosečnost, ascites (tekočina v trebuhu pri npr. cirozi jeter), … Gre pa za to, da se ti na mestu najmanjšega odpora v treb. steni (to je poleg dimelj tudi popek) stanjša ali celo razpre vezivna plast stene in skoznjo proseva ali se celo izboči en kratek odsek črev. V veliki večini primerov so te kile čisto nenevarne, zelo redko pride do zapleta – vkleščenja kile (oz. omenjenega dela črevesa). V nosečnosti ti kaj več od opazovanja itak ne bodo naredili, pa tudi če bi bila nenoseča, bi te operirali šele pri določeni velikosti kile ali njenem zapletu in ne kar takoj. Nevarnost za vkleščenje namreč pomenijo zlasti velike kile + stanja kronično povišanega intraabdominalnega tlaka – sem pa nosečnost tudi ne sodi. Jaz bi ti priporočala, da si jo redno nežno masiraš (s tem preprečuješ zastoj vsebine v omenjenem delu črevesa), se skrbno izogibaš sklanjanju, napenjanju, … skratka vsemu, kar dodatno povečuje tlak v trebušni votlini + si vsake toliko časa preveriš ali je kila t.i. reponibilna ali ne – to pomeni, ali jo s prstom lahko potisneš navznoter brez bolečin in občutka zagozdenja ali ne. Vsekakor pa zadevo pokaži svoji G, pa še njo vprašaj, kaj ti priporoča. V glavnem, ne se sekirat, ker z zelo veliko verjetnostjo ne bo prav nič narobe. Srečno!

New Report

Close