Najdi forum

izračun porodniške

prosim za vaše izkušnje: ali se 13. plača šteje v izračun porodniške v celoti ali jo je res treba razdelit na mesece in se upošteva samo del za tiste mesece, ki padejo v izračun – npr. če porodniško nastopim avgusta, ali se res upošteva 13. plača za 2004 le proporcionalno??

ne. Upoštevajo se dohodki zadnjih 12 mesecev pred oddajo vloge za porodniški dopust od katerih so plačani prispevki za starševsko varstvo in jih zakon posebej ne določa kot take ki se ne upoštevajo.
Tako se upoštevajo vse plače, izplačane v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge. Trinajsta plača se upošteva, božičnica pa ne!

Upoštevajo se vsi dohodki zadnjih 12-tih mesecev, od katerih so bili plačani davki in prispevki.

tanja – ma ni čisto res. poglej zakon:
41. člen
(osnova za izračun starševskega nadomestila)

Osnova za posamezno vrsto starševskega nadomestila je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v skladu z 9. členom tega zakona v zadnjih 12 mesecih pred vložitvijo prve vloge za starševski dopust.

Za izračun osnove za posamezno vrsto starševskega nadomestila se ne glede na obračunane prispevke, ne štejejo:
– prejemki za delo, ki ga je delavec opravil zunaj okvira rednega dela (na primer delo preko polnega delovnega časa, ki presega omejitve, določene z zakonom, sodelovanje v izpitni komisiji, predavanja izven redne zaposlitve);
– prejemki, ki pomenijo povračilo materialnih stroškov (na primer dnevnice, kilometrine, terenski dodatki, dodatek za ločeno življenje, dodatek za prehrano, potni stroški, prevoz na delo);
– regres za letni dopust;
– nagrade ob delovnih jubilejih;
– prejemki v naravi, razen kadar pomenijo sestavni del plače po pogodbi o zaposlitvi in so od njih plačani prispevki;
– odpravnine, prejemki zaradi upokojitve ali priprave na upokojitev;
– prejemki v obliki delnic, obveznic in drugih vrednostnih papirjev;
– drugi prejemki, ki so bili delavcu izplačani poleg plače.

Če so bili za zavarovanca obračunani prispevki za starševsko varstvo za krajše obdobje kot je to določeno v prvem odstavku tega člena, se mu za manjkajoče mesece kot osnova upošteva 55% minimalne plače.

Za zavarovanca iz drugega odstavka 39. člena tega zakona se kot osnova upošteva 55% minimalne plače. Tako določena osnova se za vsak mesec zavarovanja za starševsko varstvo, ki ga je imel v zadnjih treh letih pred nastopom posamezne vrste starševskega dopusta, poveča za 2% minimalne plače, vendar največ za 50% minimalne plače.

ja, res je. Mea culpa. (ehja, hotla sem sam na brzino potrdit, da gre not tut trinajsta…)

🙂

tole mi še vedno ni jasno. potemtakem se 13, plača šteje, ni tako? sama sem bila na porodniški pred dvema letoma, v izračun se je štela cela trinajsta plača in del regresa, ki je bil višji od zakonsko določenega in od katerega so bili plačani prispevki. a se je od takrat zakon spremenil??

regres se ne upošteva. Zakon se je vmes spreminjal, ne vem pa ali točno ta določba.

Mene pa tudi nekaj zanima glede porodiške,ker mi namreč nič ni jasno…..moja bruto osnova znaša 553 eur….(plača z prevoznimi stroški in malico in z vsemi dodatki pa znaša okrog 750….včasih več včasih manj).koliko bi potemtakem dobivala prodniške???
Hvala

402 EUR

New Report

Close