mravljinci in gomazenje
Pozdravljeni,
moje težave so se pojavile lani. Dajala me je omotica, več dni sem bila, kot bi hodila po vesolju. Aprila letos sem 2 tedna čutila mravljince v leti roki (od zapestja navzdol). Potem se je stanje popravilo. Čez 1 mesec so se mravljinci zopet pojavili in trajali kak mesec dni. Zatem me je roka začela boleti (včasih dlan, včasih zapestje). Roka me je bolela kake 3 tedne. Potem je bilo zopet 1 mesec dni vse ok. Sedaj so se mi pojavili mravljinci v levi nogi. Očutek imam, kot da mi nekaj gomazi čez spodnji del noge (od gležnja navzdol). To traja že teden dni. Že več let pa čutim občasno utrujenost, občasno imam omotice, ki trajajo po več dni. Tudi srce mi občasno ponori. Zlasti zvečer, ko se uležem v posteljo, se mi zdi da se postelja premika, tako mi razbija srce. Drugače hodim tudi na rekreacijo. Med vadbo, zlasti, ko delamo težje vaje za mišice se začnem vsa tresti, tresejo se mi noge in roke in vaj sploh ne morem delati. Tudi sicer se mi roke tresejo, predvsem leva.
Junija sem opravila MR, ki ni pokazal kakšnih nepravilnosti. Tudi pregled krvi za ščitnico je bil v mejah normale. Sicer sem stara 30 let in imam že šoloobveznega otroka.
Ker bi rada svoje težave rešila, saj me motijo neprestani mravljinci in ne vem kaj mi je. Ali bi lahko šlo za MS oz. na kaj pomislite vi? Hvala
Spoštovani!
Tako kot vi, sem najprej pomislil na MS, čeprav so znaki precej blagi in niti ne ovirajo vaših vsakdanjih dejavnosti. Druga verejtno bolj verjetna diagnoza je panična motnja. Preverite lahko tako, da nekaj dni jemljete zdravila proti tesnobi – anksioznosti – in videli bi rezultat. Moralo bi priti do izboljšanja. Če bi potrebovali zdravila skozi daljše obdobje, potem so namesto anksiolitikov na mestu antidepresivi, ker imajo enak učinek, a niso zasvojljivi. O problemih se pogvoorite z zdravnikom.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik
Pozdravljeni,
to mi je omenila tudi zdravnica. Katera zdravila priporočate? Ali je problem, ker planiram tudi nosečnost? Sicer se za vsako stvar zelo sekiram, pred 1,5 leta pa sem bila nekaj mesecev pod hudim stresom. Ali bi lahko takrat prišlo do kake okvare, sedaj pa je to udarilo ven? Ali na podlagi izvida MR lahko sklepam, da ni MS. Namreč težav z vidom in uhajanjem vode nimam. Le zelo pogosto me tišči na vodo. Namreč to me zelo skrbi.
Druga stvar na katero sem pomislila je hrbtenica. Ali bi lahko okvara na hrbtenici povzročala mravljince enkrat v nogi, drugič pa v roki? Sicer sem naredila pregled (mislim, da se reče EMG -z elektriko) – pregledal mi je le roke in zaključil, da v zapestju ni priščipnjen noben živec.
Kaj pa ščitnica – ali so lahko simptomi tudi mravljinci?
Hvala
Spoštovani!
Pri premajhnem delovanju ščitnice je eden zanko lahko mišična slabost ali nenavadne senzacije.
Hrbtenica bi lahko bila deloma odgovorna za mralvjinčenej na enem od naštetih mest, najbrž pa ne tako razmetano.
Načeloma laho uporabljate naksiolitike in antidepresive med nosečnostjo, če stanje to zahteva. Seveda pa velja to najprej preizkusiti.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik
Najlepša hvala za vaše odgovore.
Kot sem že omenila je pregled ščitničnih hormonov pokazal normalno delovanje ščitnice. Vendar sem si samoplačniško plačala še dodatne preiskave saj mi je alternativec namignil, da imam občasno nedelovanje ščitnice. Res je preiskava pokazala povišana telesa proti TPO in sicer 63,7 (normalno do 60). Ali rabim za to kakšna zdravila? Ali to lahko kaže na zmanjšano delovanje ščitnice in posledično povzročalo omenjene občutke v levi roki ali roki. Ali je simptom tudi vrtoglavica in močno bitje srca?
Najlepša hvala za vaše odgovore in lep vikend vam želim!
Spoštovani!
Ne vem, če je prav, da se vtikam, pa vendar bi rada povedala, da sem sama imela, kar nekaj let, izredno podobne simptome, kot jih opisujete. Mravljinčenje, vrtoglavice, srce mi je bilo tudi 130x na minuto… potem so se simptomi malo umirili in po porodu pred 3 leti sem se sesula. Ponovno mravljinčenje, vrtoglavice itak niso nikdar prenehale, srce pa je sedaj bilo manj kot 50x na minuto. Končno so mi po naključju le odkrili, da imam sesuto ščitnico in postavili doagnozo Hashimoto v hipotirotični fazi. Ne vem sicer, če je pri vas tako, kot pri meni, je pa značilno, da so protitelesa res povečana in sicer tudi v evtirotični fazi, ko je TSH povsem normalen. Mogoče vseeno ne bi bilo slabo, če bi vprašanje zastavili še na forumu Hormonske motnje dr. Pirnatu.
Pa veliko zdravja!
Zdravo Burja,
zelo vesela sem, da si se oglasila in mi vlila upanje, da pridem do vzroka mojih težav. Ali je tebe mravljinčilo več dni skupaj, pa potem prenehalo, pa potem spet? Ali te je mravljinčilo na več mestih po telesu? Ali so bili mravljinci ali gomazenje? Ali so se ti tudi kaj roke tresle? Kateri test ti je potem pokazal oz. so na njem postavili diagnozo? TSH je tudi pri meni povsem normalen. Zdravnica pa me zato ne želi več poslati na preiskave za ščitnico, ker pravi, da bi že TSH pokazal na težave. Ali si tudi bolj pogosto hodila na vodo? Ali imaš sedaj kakšna zdravila in so ti uspeli pomagati, da nimaš več teh težav? Zelo bom hvaležna za odgovore,
Lep pozdrav,
Oprosti, šele sedaj sem videla, da si mi odpisala.
Meni se je mravljinčenje in gomazenje pojavljalo (občasno se mi še), po 14 dni ali več skupaj, odvisno tudi od ciklusa. Roke in noge so mi postajale mrtve med spanjem, gomazelo mi je po ličnicah in po tilniku. Vrtoglavice so bile skoraj neznosne. Vse skupaj je, seveda, ker niso “vedeli”, kaj mi je, spremljala še negotovost in občasno panika.
Moj osebni zdravnik mi je vestno pisal tablete proti vrtoglavici in Helex za pomiritev (sedaj sem ga zamenjala; zdravnika namreč), poslal pa me je tudi na fizioterapijo, ki mi ni pomagala.
Sum na nepravilno delovanje ščitnice je po letih trpljenja, izrazila anesteziologinja, ki me je pregledala pred operacijo žolčnih kamnov. Osebni zdravnik je odvrnil, naj ne norim, ker je ščitnica na otip normalna. Po prošnjah me je nejevoljno le napotil na merjenje TSH-ja, ki pa v bistvu ni bil grozno povišan, ampak dovolj, da se je videlo, da sem hipotirotična. Šele takrat mi je postalo marsikaj jasno (med drugim tudi pridobivanje kilogramov kljub nepovečanemu vnosu hrane), pa še marsikateri konec sem lahko povezala z drugim koncem…
Natančno znam tudi določiti obdobje, ko sem bila v evtirotični fazi (TSH bi bil ob meritvah takrat čisto normalen).
Dejstvo je, da ženske z nepravilnim delovanjem ščitnice ustanavljamo društvo in se o svoji bolezni veloko pogovarjamo. Vse po vrsti smo imele zelo podobne simptome in smo do postavitve diagnoze prehodile trnovo pot med obtožbami hipohondrije, prejemanjem receptov za pomirjevala in še čim.
Z vsem dolžnim spoštovanjem do splošnih zdravnikov – naša bolezen je še premalo raziskana in s pomočjo foruma z dr. Pirnatom in izmenjavo izkušenj si še najbolj pomagamo in neredko se zgodi, da svojim lečečim zdravnikom same sugeriramo, kolikšen odmerek Eutyroxa (na katerem smo vse hipotirotičarke s Hashimotom), je za nas najbolj primeren.
Srečno!
Spoštovani!
Hipotiroza je res lahko precejšen problem. Podpiram pobude za osveščanje bolnikov in seveda predvsem zdravnikov. Več kot enomesečne težave, povezane z zanki strani mišic, so opozorilo za merjenje ščitničnih hormonov. Prav tako neuspešno zdravljenje znakov depresije z antidepresivi po enem mesecu zahtevajo pregled ščitničnih hormonov, če le-ti niso bili preverjeni pred kratkim. Naše Združenje se bo z veseljem pridružilo civilni inciativi.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik
Spoštovani!
Odvisno, kaj načrtujete. lahko se vključimo, če boste orgnaizirale kakšen javni forum, izobraževanje za člane ipd.
Osebno me zanima prosvetljevanje ljudi in zdravnikov, da je to pereč in spregledan problem. Zanimajo me izkušnje ljudi, znaki, problemi, kakovost življenja ipd. Edukativno in raziskovalno.
Ker bolezen večinoma ni dramatična, visi na obrobju družbe, medicine in razsikovanja. Vsak korak naprej je pomemben.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik