Otroška cepljenja
Pozdravljeni!
Zanima me, kje bi lahko dobila podatke o mojih otroških cepljenjih (rojena sem bila 1986), kajti ko sem bila otrok so moji “manj zavzeti” starši mi izgubili knjižico in to, ki jo imam, ima le vnešene revakcinacije,in sicer Morbilli+parotitis-rubell, pollo,Di-te in Ana-te.
Zdravnik, ki ima čez zdravniški pregled za pridobitev vize, pa nekako trdi, da to niso vse in da naj poskušam pridobiti vse vakcinacijeske dokumente.
Tako sem vprašala v ZD v Murski Soboti (ker vse te vakcinacije so bile v sklopu šolskih sistematskih oz za vrtec, bi človek pričakoval,da obstaja kje kakšna evidenca) in oni trdijo, da bi to moralo biti v moji zdravniški kartoteki, vendar tudi tam ni ničesar vnešeno, čeprav imam kartoteko v bistvu od rojstva. Tudi trdijo,da ni drugih evidenc…vendar so ziher morali to kam vnesti, ker to so cepljenja obvezna po zakonu oz so bila tistega časa, tako da kje bi lahko še poskusila pridobiti neko evidenco, da sem bila res cepljenja za vse otroške bolezni (ker takrat v 80ih letih ni bilo izjem oz zelo redke..vem,da smo bili cepljenji vsi od a do ž)?
Najlepša hvala za pomoč in lp,
KJ
Pozdravljeni,
ker sama ne izvajam obveznega cepljenja predšolskih in šolskih otrok, vam iz prakse ne morem navesti, kam vse se je leta 1986 to evidentiralo. Vsekakor se cepljenje vnese v zdravstveno dokumentacijo in bi to moralo biti vpisano. Če je bil cepitelj drug kot pa zdravnik, ki vas je kot otroka zdravil, potem se vodi posebna dokumentacija o cepljenju in poskusite to najti v otroškem in šolske dispanzerju. Drugam se, kolikor mi je znano, pošilja podatke brez osebnih podatkov cepljenih oseb. Upam, da sem vam vsaj malo pomagala.
LP!
Najlepša hvala.
Verjetno sem svoj čas imela nek kartonček-ki smo ga imeli takrat vsi- ampak sta mi to starša uspešno izgubila. Kartoteko imam od rojstva,vendar so vnešene le revakcinacije, zdravljenja, pregledi za letovanja ipd, tiste tabele,kjer bi naj bile vakcinacije vneše pa so prazne.
Spomnim se le , kot otrok, da so vedno nalepke s cepiv lepil pač v moj karton oz knjižico in še isto nalepko v tako večjo knjigo (kot so bile tiste knjige za naročanja, evidence pa ne vem kaj..). Saj v najslabšem primeru bom pač mogla biti kaj vakcinirana ob vstopu v USA, kar sicer iskreno upam,da ne bom,ampak nimam dosti izbire.
Najlepša hvala še enkrat in lep pozdrav.
KJ
Vsi cepitelji poročamo v Centralni register, ampak brez osebnih podatkov, tako da so edina evidenca zdravstveni karton pri zdravniku in vaša cepilna knjižica. To je dokument, ki ga je potrebno res čuvati. Zdaj, ko imate s tem težave, si velja zapomniti. Upam, da boste zadevo uspešno rešili.
Srečno novo leto in LP!
Najlepša hvala za informacije.
Sama čuvam vse svoje dokumente, za nesposobnost staršev pa na žalost ne morem odgovarjati, kajti zgubili so mi knjižico, ko mi je bilo le nekaj let.
Ko bom uredila s carino bom še poročala, kako je bilo, saj verjetno nisem edina, ki se seli v tujino in gre skozi te postopke.
Eto, če bo kdo slučajno tudi kdaj potreboval– sicer nisem sama osebno šla, kajti MS mi je predaleč…je mama v ZD dobila zdravniško potrdilo (zgleda tako kot potrdilo,ki sem ga dobila kot opravičilo za odsotnost v srednji šoli) na katerem so navedena cepljenja in datumi mojih vseh otroških cepljenj…Tako,da se to da dobiti, le vztrajen moraš biti in se po možnosti obrniti na svojo prvo pediatrinjo (če še dela).
Res hvala za pomoč in upam,da moja izkušnja tudi komu drugemu pomaga.
LP