Zelo boleče ovulacije
Pozdravljeni.
Stara sem 29 let.
Sem močnejše postave(ITM 32).
V preteklosti(pred zanositvijo) sem imela močne/zelo boleče krvavitve(tudi izvenciklične), endometrioze nimam(bila sem na diagnostični laparoskopiji). Enkrat sem imela abrazijo, ker sem zelo močno izvenciklično krvavela in krvavitev ni ponehala.
Imela sem en spontani splav, missed abortus v 7 0/7(leta 2011)- ostanke splava ste mi očistili vi z endometrijsko aspiracijo.
Leta 2013 sem rodila zdravega otroka(nosečnost:krvavitev v 13 tednu/močne slabosti do 22.tedna/sum na SRM v 23 6/7; porod je trajal 13.5 ur(slabo sem se odpirala)).
Prvič sem zanosila takoj, ni bilo načrtovano. Drugič sem zanosila pet mesecev po spontanem splavu(dva meseca nezaščitenih odnosov).
Po porodu sem jemala Cerazzete, prvo menstruacijo sem dobila, ko sem prenehala z jemanjem kontracepcije(zadnja tabletka:11.07), 18 mesecev in tri tedne po porodu(26.08).
Še vedno dojim.
Problem sta zelo boleče(VAS lestvica 7-8/10) ovulacije, odkar se je vrnila menstracija, ki jih prej nisem poznala(sem pa vedno “čutila” ovulacijo).
Prvo ovulacijo(desno) sem imela po porodu 17.08, menstruacijo sem dobila čez devet dni, 26.08(je trajala do 31.08(6 dni) in je bila prve dni zelo močna).
Drugo ovulacijo(levo) sem imela 25.09, drugo menstraucijo še pričakujem.
Ciklus med prvo in drugo menstrauacijo bo trajal približno 40 dni.
Pred prvo nosečnostjo sem imela cikluse na 28-30 dni, po splavu pa približno na 32-34 dni(hči je bila spočeta po uz merah v 33 dnevnem ciklusu).
Ovulacije po porodu so zelo boleče(pa drugače brez težav prenašam bolečino(kot opombo vam povem, da sem hud mastitis(dobila sem Sumamed) prebolela brez enega analgetika)).
Na dan zadnje ovulacije so bili zelo boleči tudi spolni odnosi, bolečina se je stopnjevala do te mere, da nisem več mogla vstati iz postelje, nisem se mogla niti obrniti na bok.
Boli me v spodnjem delu trebuha, bolj locirano na eni strani(ta mesec na levi).
Imela sem gost prozoren izcedek.
Vzela sem dva Dalerona, pa bolečina ni popustila. Nato sem vzela še Buscopan, pa je bolečina popustila do te mere, da sem lahko zaspala. Zjutraj ni več bolelo.
Tudi prejšnji mesec je bolečina trajala nekaj ur čez dan, po Lekadolih je samo malo pojenjala, potem pa je v nekaj urah izginila. Prejšnji mesec je bila bolečina na desni strani in je sevala v desno nogo(stegno).
Kaj se dogaja z mano?
Bi bil potreben pregled pri ginekologu?
Hvala za vaš odgovor!
Spoštovani,
žal dvomim, da bi običajni obisk in pregled pri ginekologu lahko pojasnil, zakaj vas tako zelo bolijo ovulacije. V ambulanti imamo namreč na voljo kvečjemu kak UZ aparat, ki pa verjetno tega pojava ne bo pojasnil. Tudi ideje nimam, zakaj bi vas ovulacije tako zelo bolele. Morda bi kaj pojasnila ponovna laparoskopija.
hm? Možno je marsikaj, pa hkrati od vsega najbolj, da ni nič. Kakorkoli, če lahko še zdržite malo, počakajva še 1 ciklus, v kolikor se bo ista zgodba nadaljevala, pa nimava več kaj čakati. Ker trenutno popoldanska primarna ambulanta ne dela (ni pogodb med izvajalci in UKC), lahko pridete le v specialistično, dopoldansko ambulanto, za kamor si bom sproti napisal napotnico ob obravnavi.
Velja. Glede ukrepov ob hudih bolečinah pa bi težko rekel, kaj storiti. Ena od možnosti je seveda tudi obisk urgence. Ob dojenju pa lahko vzamete paracetamol (Lekadol, Daleron ipd.), metamizol (Analgin) in tudi kak nesteroidni antirevmatik (Nalgesin, Naklofen, Ketonal, Brufen…)
Spoštovani,
pravkar sem se vrnila iz pregleda pri vas, ki me žal ni zadovoljil in pomiril.
Skrbi me, ker ni bil opravljen niti pregled, niti uz, odpravili ste me zgolj s kratkim pogovorom in z Nalgesinom(protibolečinske tablete bi vzela, tudi če danes ne bi prišla do vas).
Citiram vaše odgovore, napisane malo višje na tej (moji) temi:
“žal dvomim, da bi običajni obisk in pregled pri ginekologu lahko pojasnil, zakaj vas tako zelo bolijo ovulacije. V ambulanti imamo namreč na voljo kvečjemu kak UZ aparat, ki pa verjetno tega pojava ne bo pojasnil. Tudi ideje nimam, zakaj bi vas ovulacije tako zelo bolele. Morda bi kaj pojasnila ponovna laparoskopija.”
“hm? Možno je marsikaj, pa hkrati od vsega najbolj, da ni nič.”
Kako to, da ste danes tako spremenili svojo odločitev in me niste niti pregledali?
Kaj pa če je res kaj od “marsikaj” možnega?(mimogrede, tista zapacana številka pri Pap testu vrjetno ni bil septemper(9), ampak marec(3)-ali pa mogoče 09/2013?- septembra letos nisem bila pri vas)
Kaj, če je res kaj narobe z mano?(bolečine ob ovulaciji in konstantno prisoten občutek tiščanja v medenici se mi ne zdijo normalne)
Hitela sem z obiskom pri vas, ker moje zdravstveno stanje vpliva tudi na odločitev o zanositvi, kar sem vam danes tudi omenila- pa spet nimam nobenega odgovora.
Kako naprej?
Spoštovani,
pogovor v živo je vedno nekaj drugega kot preko dopisov, tudi, če je vsebina na videz enaka. Danes mi z govorico telesa, načinom govora in podrobnostmi v “tekstu” niste niti približno dajali vtisa, da gre za kaj hujšega. Če se prav spominjam, po skoraj dveh letih še vedno dojite (o tem nisva v dopisih govorila nič in upam, da vas ta hip ne mešam s kom drugim???), če se prav spominjam, ste omenili da ste imeli šele pred kratim prvo menstruacijo. Ko sem vas spraševal po podrobnostih, je iz vaših odgovorov izhajalo dokaj decidirano, da boli le 1 dan v ciklusu in to prepričljivo le v času ovulacije. To je “mittelschmerz”, kakor to imenujejo Nemci in “ovulation pain”, kot to imenujejo anglosaksonci in to ni nič nevarnega. Skratka, ob osebnem stiku sem uspel priti do dovolj informacij, ki mi niso narekovale dodatnih preiskav, tudi UZ ne, medtem ko v suhoparnih dopisih zadeve dopuščajo širše interpretacije. Je pač tako, da se medicine ne da napisati v računalniškem jeziku in zato tudi ne izvajati po pošti. Če ste pričakovali več, ste imeli priložnost, da mi to poveste ob obisku in bi vam verjetno povedal tako, kot vam zdaj pišem, oziroma bi mogoče, da vas potolažim, naredil magari še UZ, čeprav mislim, da ob danih informacijah ne bi pokazal ničesar tehtnega. Nobenega razloga ni, da ob obisku ne poveste tega, kar napišete na forum. Glede brisa nimam ta hip več možnosti preveriti, kdaj je bil zadnji, ampak če bi bilo narobe kaj v zvezi z materničnim vratom, to ne bi bolelo le ob ovulaciji ampak 24/7 ter bi se s tedni stopnjevalo, česar vi niste tako predstavili. Kako naprej? Ne vem. Omenil sem vam možnost uporabe kontracepcije za odpravo ovulacije, ki pa pri vas menda ne pride v poštev, ker nameravate v naslednje pol leta zanositi. Torej zanosite in ovulacijske bolečine bodo izginile. Če boste pred tem mogoče še malo shujšali, tudi ne bo škodilo.