Pozdravljam vse pridne in nadebudne telovadke, ki vsak dan delajo Insanity, T25 in še vse druge možne vadbe. Jaz imam pa problem, ker sem enostavno pretežka in težko skačem, tempo mi je prehiter, ne sledim, zato me zanima, če obstajajo na netu kakšne vadbe tudi za nas 100kg in kakšni programi (mesec, dva, tri), metabolni treningi, karkoli, da bi človek lahko delal in dohajal in ne bi takoj izgubil vse volje.
Prosim, če katere ve, če lahko nalepi kak link, kaj bi bilo pametno delat in vadit. Prostor, blazina, uteži, vse to ni problem, samo kakšne vaje rabim, čez 20kg minusa, pa bi lahko že začela dohajat in probavat Insanity ali kaj podobnega. Moja starost 26let, v fitnes in na vodeno vadbo mi je nerodno it… Imam pa voljo in čas in bi z veseljem poizkusila. Hvala
Zivjo!
Povedala ti bom konkretno za T25. Poleg “redne” vadbe imas tudi prilagojeno, ki jo izvaja Tania. Skakanja skoraj ni, skledce so modificirane,… Mogoce bi preizkusila in se potem odlocis. To je ena moznost. Druga je, da v google napises nekej v smislu exercise for (very) fat people. (Prosim, ne zameri mi “very fat”, ampak tako najlazje najdes). Tretja moznost je, da si vzames cas in preberes tale forum, kjer je opisano veliko stvari in tudi vadbe za mocnejse. Peta moznost pa je, da najprej izgubis nekaj kilogramov in potem zacnes z eno izmed vadb. V tem casu ti priporocam vsaj sprehode, hitro hojo, hojo v hrib,…
Predvsem je pomembno, da vztrajas in delas. Trud je poplacan. Zavedati se je treba, da 100 kg ni prislo v enem mesecu in zato tudi ne smejo oditi v tako kratkem casu. Hujsaj pocasi in za vedno.
Srecno!
Mutsu pozdravljena,
preden sem začela z mojo “preobrazbo” sem se ene par tednov na youtubu spogledovala z vajami,ki je je malo morje. Ne maram plesa,aerobike,yoge in preveč mirnih vaj zato sem potrebovala nekaj v tej smeri.
Naletela sem na insanity, prej t25 sploh še ni bilo. No med vsemi vadbami sem vseeno izbrala insanity….zakaj? zato,ker me je prepričalo to,da tudi močnejši ljudje (štartala z 95kg) sedaj po 8 mes. v 6mes.zgubila 14kg)jih imam 81kg cca.-seveda sm se vedno (pre)težka,ampak se počutim ql….edino še ene 7kg, bi bilo super….a počasi bo tudi to 🙂
Uglavnem hotela sm ti povedat,če ti je insanity pretezek, začni z fokusom, js bi ga verjetno izbrala,če bi bil, Kombinirala sm insanity in turbofire….. zapomni si da glavna je hrana, telovadba je 20%.
Na začetku sm “umrla” že na segrevanju….ampak sm počasi vztrajala…. in je šlo…..in zdej sm super s kondicijo, pa tudi bolje se počutim.
Hočem rečt,da vse se da če se hoče z VELIKOOOOOOOOO VOLJE….ostalo pride….in seveda vztrajnost. Tudi za nas je upanja 😉
Res ti ne priporočam Insanitya, T25 in podobnih visoko intenzivnih vaj (vsaj za začetek ne). Ker tudi T25, če priznam, ni ravno “piece of cake” – je vsekakor manj intenziven kot Insanity, ampak še vedno za moje pojme preintenziven za nekoga s kar nekaj odvečnimi kilogrami. Žal marsikateri človek dobesedno rine z glavo skozi zid in začenja s preveč kg tečt/izvajat intezivne treninge, ne vpraša pa se kakšne posledice lahko ima to za zdravje, predvsem imam v mislih sklepe. Športi, ki vključujejo skoke (tek, Insanity in podobne zadeve) so “nevarni”, da pride do poškodb že pri človeku z normalno telesno težo (obremenitev na kolena je ogromna) in zato so toliko bolj nevarni tile športi za ljudi, ki imajo veliko kg preveč (npr. da pride do neke športne poškodbe – npr. kolena, gležnja… je prva stvar, ki ti jo bo zdravnik priporočal izguba telesne teže (v kolikor tvoja teža ni v mejah normale). Ne me narobe razumet, vem, da je nekaterim prekomerno težkim ljudem uspelo izgubit kg s takno vadbo in brez poškodb, ampak zakaj bi tvegali, da pride do neke poškodbe? Žal se veliko ljudi ne zaveda, kaj ti lahko poškodba prinese…
Tako, da sama bi ti zaenkrat svetovala predvsem hoja…hoja, hoja in še enkrat hoja. Predvsem hoja po ravnini. Če znaš pravilno izvajati nordijsko hojo, toliko bolje. Nekajkrat tedensko bi pa tudi vključila kakšne vaje, ki se lahko izvajajo v hiši (malce pobrskaj po internetu za vadbe, pri katerih ne obremenjuješ pretirano sklepov). Šele potem sčasoma, ko boš pridobila na kondiciji, izgubila kak kg pa stopnjuješš (malce intenzivnejša vadbe – morda kakšna minuta teka med hojo, T25…).
Je pa potrebno narediti ogromen preskok tudi v glavi (kar se prehrane tiče). Prepričana sem, da če boš vztrajala (na začetku) samo s sprehodi nekajkrat tedensko (najprej manj km, potem vedno več), naredila kakšne vaje na blazini, spremenila prehrano (sicer nisi nič napisala, kar se prehrane tiče…tako, da ne vem, kako si kaj pri prehrani…) – izločila belo moko, sladkor, za večerjo predvsem beljakovine + zelenjava… da bodo rezultati kaj kmalu vidni.
Še to: Ne rabi ti bit nerodno it na nobeno skupinsko vadbo… Če ti je neka vadba všeč pojdi. Sama sem bila recimo zelo dolgo proti tem skupinskim vadbam, lansko leto sem odkrila zumbo in sedaj sem popolnoma obsedena postala z njo.
Sicer pa, odločila si se, da boš naredila nekaj zase in mora ti biti popolnoma vseeno za vse tiste ljudi (na teh skupinskih vadbah), ki nimajo ničesar drugega za delat, kot se pa obrekat ob druge ljudi. In na teh skupinskih vadbah se ne najdejo niti približno same suhice – tako, da če ti je katerea vadba pri srcu samo pojdi. Morda se pa bodo te “sovadeče” čez čas obrekale ob tvoj videz, ker boš izgubila kak kg.
se ne strinjam!!!! Odvisno je predvsem od posameznka.
Kot ona pravi,če ji insanity ne odgovarja,je eno, da bi ga ji pa odsvetovala…pa ne vem zakaj?????
dejte no ljudje s temi stereotipi ….da za debele ljudi je lahko samo hoja???????!!!!!! Prosim, ne pišite o tem,če je to sam ena tipična fraza….kaj se priporoča……
če njej ugaja,naj počne……
tvegaš poškodbe tudi ti oz. ostali ki imajo normalno telesno težo.
če smo že pri tem …me lahko avto zgazi tudi na prehodu za pešče…pa nism šla z glavo skozi zid?!….
zato prosim, ne svetujte ljudjem sam hojo al kej tazga…ker jih mine volja do vsega!
Sama sem dokaz,da se da z vztrajnostjo in voljo vse rešit ….in seveda ne na kratek rok 🙂
se ne strinjam!!!! Odvisno je predvsem od posameznka.
Kot ona pravi,če ji insanity ne odgovarja,je eno, da bi ga ji pa odsvetovala…pa ne vem zakaj?????
Mutsu,
iskreno se opravičujem, če te bo zaradi mojega (prejšnjega) prispevka minila volja do vsega – preprosto ga prezri in se delaj, kot da ga nikoli nisi prebrala.
Mi je žal sicer, da sem sploh karkoli komentirala v tej temi, ampak če sem že začela, moram samo tole še dodati (potem pa se bom, ker tako ali tako pišem samo o stereotipih (ki po besedah belen tako ali tako ne držijo) iz te teme umaknila).
1. Če dobro prebereš moj prispevek sem za začetek svetovala samo hojo, nato pa stopnjevanje. Sama sem v začetku poletja delala Insanity in ga tudi končala in sem na trenutke “umirala”, pa nisem bila v slabi kondiciji (že dlje časa tečem, kolesarim, aerobika… – v bistvu dokaj redno športam že zadnja tri leta) in z mojih izkušenj si ne predstavljam, da gre tole vadbo delat nekdo, ki se pred tem ni veliko gibal, ima veliko kg odveč…
2. Jaz sem podala zgolj lastno (subjektivno) mnenje. Če tega ne smem izrazit na javnem forumu, pa res ne vem, kje lahko. Vse je pa odvisno od osebe, ali se bo držala tvojega nasveta ali mojega – odločitev je v njenih rokih. Nisem noben strokovnjak, da bi komurkoli karkoli svetovala, ampak sem povedala zgolj moje mnenje.
3. Ne vem, od kod informacija, da je to zgolj stereotipno. Nenazadnje, moja kolegica (ima 30 kg preveč) je hodila v šolo hujšanja preko zdravstvenega doma in glede gibanja so ji svetovali prav hojo, nordijsko hojo in pa vaje, kjer ne obremenjuješ sklepov. Sicer pa vem, da tvegam poškodbe tudi sama z normalno težo – v bistvu sem jo in zato predobro vem, kaj ti lahko neka “majhna” poškodba prinese (od bolečin, do nemožnosti gibanja (ne moraš tečt zaradi bolečin, ne moraš kolesarit, še hodit ne moreš…), fizioterapij, operacije…
4. belen: čestitke tebi za uspeh. Le tako naprej,
Veliko volje, uspeha, vztrajnosti vam želim pri hujšanju. Sama pa se iz te teme umikam, nisem si niti predstavljala, da bom z dobronamernim prispevkom naredila “tak halo” (upoštevajoč vse klicaje in vprašaje, ki si jih napisala belen v prispevku).
Joj, punce. Ne se kregat, prosim. Res ne bi rada, da tale lusten forum preraste v kregarijo in prepucavanje, kot je npr. na Starsevskem cveku. Verjamem, da sta obe zeleli dobro in najboljse.
Moje mnenje je tako, da mora VSAK posameznik odkriti, kaj njemu ustreza in pri tem vztrajati. Lahko svetujemo in prepovedujemo, ampak odlocitev je na strani drugega. Belen je odlcen dokaz mocne volje in je lahko zgled vsem nam (no, zase vem, da mi je). Sovica je znami delila res fajne nasvete iz izkusenj prijateljice z 30kg +. Tudi ona je vztrajna in mocna oseba, ki se bori in gara. Strinjam se, da je za res premocne osebe hoja najlazja varianta. Najboljsa je verjetno plavanje. Za nekoga, ki vstane iz kavca je res boljse, da zacne pocasi, ker ga drugace muskafiber zaustavi. Problem je, da se ljudje, ko se odlocimo za hujsanje, zelimo takoj biti na idealni tezi in se zazenemo. In ta prevelika zagnanost je ponavadi tudk krivec, da nehamo z delomo. Bodisi zaradi bolecin bodisi zaradi poskodb. Verjetno je res najbolje izgubiti kaksen kilogram ali pa biti extra previden ter se izogibati vsakrsnim skokom, skledcam, … Skratka: obremenitev sklepov zmanjsati na minimum.
Mutsu, si se odlocila za svojo vadbo? Iz kje pa si?
jutro,
jaz se nočem kregat,ampak povem svoje….mi je pa “smešno” da ljudje vedno govorijo o nečem kar naj bi bilo dobro oz.priporočilo….in kot vedno nismo vsi enaki.
Itak se bo sama odločila kaj bo delala…..sm ji hotela samo povedat , da z voljo se da vse.
Moja kolegica je imela 20kg manj kot js,pa insanity ni mogla delat,ker ji je bil enostavno preveč…..oz.ji ta vadba ni odg.
Sej sm si js tudi na začetku ins.mal prilagodila….sklece ženske namesto moških, namesto poskokov delala počepe, sklece s poskoka prilagodila….. hočem rečt…..da vse se da,sam volje ne sme človek izgubit!!!! In če bi se js npr.po kao nasvetih odločila za sam hojo-bi jo sigurno že zdavnaj.
1.zato ker nimam časa (do 16h v službi-pol z otroci do 21h do spanca)
2. insanity.rabim 45min dnevno, hodit bi mogla najmanj 2 ure
3.) NI TO ZAME
zato smo hb vsi ljudje različni…..
nauk te zgodbe je (z moje strani) vsak lahko powe svoje mnenje hb, ampak ne vem zakaj človeku odsvetovat oz.mu napisat da hodi z glavo skozi zid, če sprašuje,da bi delal kako vajo bolj intenzivno…kar ni sam kardio 8hoja, orbitrek….)
sama se odloči Mutsu
lep weekend 🙂
Hvala Miis in ostalim za odgovore. Sem se potem odločila za T25. Zdaj nekako dohajam 14dan, (vmes kak dan izpustim), delam tiste vaje, ki jih dela Tania, brez poskokov, sklec, mogoče včasih malo bolj počas. Mi je v redu, važno mi je, da nekako uvedem to v moj dnevni ritem in da mi gibanje postane navada. Dodatno jemljem glukozamin, ker sem brala, da nekatere bolijo kolena, drugega zaenkrat ne bi jemala. Ali pač? Bi bili po vašem mnenju potrebni še kakšni preh.dodatki? Samo ne mi s preparati za hujšanje, ker so mi vsi en sam nateg in jih nikoli nisem ne kupovala ne konzumirala.
Mutsu….brawo. Kr vztrajaj. Super je , če delaš kot Tania kasneje pa probaj čim bolj sledit S.T. Mogoče se probaj še mal weč kardia vključit,da pospešiš še metabolizem….čim več peš (trgovina, sprehod), pa stpnice namesto lifta itd…..kasneje ti pride v navado. Jaz nism nič uporabljala razen B šejk po treningu…. in to mam še zdej,čepraw ne vsak dan,
srečno,pa poročaj 😉
Pozdravljene
Prvo, kar bi povdaril, je to, da se je res brezpotrebno prepirati. Belen, sovica ni rekla nič takega, zaradi česar bi se ti morala vsajati tu, in tudi po mojem mnenju nič takega, zaradi česar bi morala Mutsu izgubiti voljo. Sam sem imel kar preveč kilogramov in je res, kar pravi Sovica – zelo intenzivni programi, kot je Insanity (sem ga dokončal), terjajo ogromne napore gležnjem. Zato ti izredno priporočam ogled posnetka na youtubu: 1 year transformation – Look like Elliott Hulse. On se ukvarja predvsem z BodyBuildingom, vendar nudi ogromno dobrih nasvetov.
Moraš se zavedati, da če hočeš res zelo dobre rezultate (in verjemi, bil sem na istem kot ti in te iz vseh pogledov razumem), si moraš vcepiti vpogled “dolgotrajne perspektive”. Na žalost je tako, da traja lahko kar nekaj časa, da prideš do željenih rezultatov. In to je dobro, res, meni je bilo v uteho, ker nisem bil pod pritiskom, da je treba takoj shujšati. Ne glej ostalih, kako zgledajo (po revijah) – zakaj hudiča bi hotela biti taka, kot so ostali. Kar delaj je to, da si lahko najboljše, kar si lahko.
Moji nasveti (ki so se pri meni izkazali več kot koristni):
– vsako jutro, ne glede na vreme, pojdi hodit vsaj za pol ure, do eno uro (na mp3, telefon (nima veze kam) si daj kakšne avdio knjige in jih poslušaj med hojo). Tako boš zjutraj oskrbovala možgane s svežim kisikom (o tem bi se dalo marsikaj napisati), bolj boš polna energije, sproščena, dan bo takoj boljši. Pri tem se ti bo utrip dvignil na okrog 130 utripov/min, kar je idealna frekvenca za kurjenje maščob
– izogibaj se ogljikovih hidratov. Vem, izredno težko, ker so vse “dobre” stvari iz OH, vendar ravno ti OH vplivajo na inzulin, kar vpliva na shranjevanje maščob v maščobno tkivo in rezistenco maščobnih celic na sproščanje maščob (povedano izredno poenostavljeno). Čimveč vode, čajev (sploh zeleni, črni, metin čaj), zelenjave. Ne nasedat raznim reklamam z shaki (sploh iz sadja – sadje ima žal veliko OH). Avokado in paradižnik sta vredu.
– Poskušaj jesti petkrat dnevno po manjših obrokih. Ne delaj tako, kot veliko ljudi, ko jedo nazadnje ob 2h popoldne (se nažrejo) in do zjutraj nič ne jedo. V tem času pride do velikega časovnega obdobja, kjer ni nobenega vnosa hrane (pa najbrž so namesto tega kakšne čokoladke), telo “dobi signal”, kot da bo stradalo in maščobe ne bo sproščalo.
– Malce več beljakovin ne škodi (naravnih – npr. jajčni beljak)
To so iz moje strani glavni trije nasveti. Ko boš malo izgubila (in verjemi, da na tak način boš,preverjeno), pa stopnjuj z vadbami. Na youtubu imaš ogromno posnetkov različnih vadb, ne telovadi preveč (okrog 3-4krat tedensko je povsem dovolj), potem pa boš napredovala na zelo težke vadbe. Lahko začneš tudi T25, Insanity, kakor ti je boljše, jaz navajam zgolj svoja opazovanja in izkušnje.
Med obdobjem hujšanja boš “padla”, tako kot vsi, imela slab dan. Vendar moraš nadaljevati čim bolj v pozitivnem ritmu. Kar ti bo pa pomagalo, je tudi to, da se ne glej več kot debelo osebo (vem, težko), pomagalo ti bo, če si boš večkrat ponavljala afirmacije (rada jem zdravo, telovadba je zakon ipd.) – naj bodo v sedanjiku, obarvaj jih s pozitivnimi čustvi (malce psihologije zraven, sedanjik je uporabljen zaradi vpliva na podzavest).
Kot vidiš, sem se spoprijel teže z veliko vidikov, in hujšanje je osebna rast. Zato bodi vesela, da potrebuješ trdo delo in ne kakšne čarobne tabletke, ker boš veliko bolj cenila sebe, sploh pa boš ponosna.
Lep pozdrav, upam da sem ti pomagal