Zamašene žile
Spoštovani!
Imam en problem. Stara sem 23 let, moj oče pa je pred nekaj leti prebolel infarkt (zastoj srca) zaradi povišanega holesterola (sicer je zelo suh in se ukvarja s športom) in povišanega naj bi imela tudi midva z bratom. Aktivno se ukvarjam s športom, ne kadim, vendar pa rada dobro jem, čeprav se mi na kg ne pozna. Vendar pa me skrbi, da bi tudi jaz imela zamašene žile, sploh v vratu imam včasih bolečino in kar čutim žile. Ali čutiš bolečino, če imaš zamašene vratne žile? Ali mi glede na očetov infarkt in ugotovljeno hiperholesterolemijo pripada ultrazvok srca in/ali vratnih žil?
Hvala za odgovor.
Glede na vašo mladost sem prepričan, da imate še povsem zdrave žile, kljub družinski obremenitvi s hiperholesterolemijo. Škoda, da mi niste sporočili vrednosti holesterola in maščob pri vas in pri vašem bratu. Ali imate zvišan krvni tlak? Ali sladkorno bolezen? Pri diagnostiki hiperholesterolemije UZ-pregleda srca ne izvajamo. UZ pregled vratnih žil izvajamo pri ugotovljenih šumih nad vratno žilo.
Krvni tlak in holesterol v krvi nista med seboj povezani spremenljivki. Zato je možno, da ima nekdo zelo visoke vrednosti holesterola v krvi ob nizkem tlaku.Pri visokih vrednostih holesterola v krvi skozi desetletja, žile izgubijo svojo elastičnost in to prispeva k zvišanju zgornjega (sistoličnega) tlaka.
Verjetno je vaš oče, po končanem zdravljenju, dobil navodila kako se mora zdraviti, da se bolezen ne vrne. Če so zdravniki bili mnenja, da so se žile zamašile zaradi ateroskleroze in kajenja naj oče opusti kajenje in naj se drži priporočil za zdrav način življenja (uravnotežena zdrava prehrana, gibanje, nekajenje, zmernost v uživanju alkohola, itd.)
spoštovani doktor,
lepo prosim za pomoč, vaše mnenje na daljavo kolikor je mogoče. pri ultrazvočnem pregledu vratnih žil je bilo ugotovljeno, da imam mali plak na žili in kontrolo čez leto dni. moj oče je zaradi tega imel infarkt, zato sem tudi jaz odšla na kontrolo. stara sem 63 let. kaka 2 tedna pa opažam da me začne boleti ali ponoči in tudi podnevi v vratu žila od čeljusti pa dol cela črta mi je neprijetno, nekak boli. če se masiram nekaj časa, mine in se ponavlja na kakih par dni. bolečina traja par minut, ki se mi vlečejo. zraven se ne počutim dobro, morda me je malo strah. ali mi lahko kaj svetujete?
lepo prosim za vaš odgovor in napišem, da sem negotova, da me je strah.
se zahvaljujem in vas pozdravljam.
mančika
(manja bračun)
Glede na podatke v dopisu (starost 63 let, plak v vratni žili, bolečina v čeljusti) bi pomislil na možnost, da so bolečine posledica krčev zoženih srčnih žil. Priporočam posvet pri osebnem zdravniku in pregled EKG.
Spoṣ̌tovani.
Stara sem 35 let. Že nekaj č̣asa me muč̣i utrujenost, razdražljivost, pomanjkanje koncentracije, boleč̣ine po telesu (enkrat eno zapestje, drugič̣ drugo, med hojo me vedno boli goleno na obeh nogah, vrat, hrbet, … ). Boleč̣ine se kar malo selijo. Že 10 let se zdravim za hipotirozo in imam tudi redno terapijo (Euthyrox). Zaradi vsega opisanega sem bila že pri zdravnici, ki pravi, da so boleč̣ine posledica mojega dela, izvidi krvi niso pokazalu nič̣ odstopanj (razen holelesterol, ki naj bi bil mislim da 4,9, trigliceridi 1,9). Vse to se vleč̣e že kakṣ̌no dobro leto. Zadnje tedne pa se me je lotila ṣ̌e omotica in vsakodnevni glavoboli. Omotica je moteč̣a, vendar me ne ovira pri vsakdanjih opravilih. Glavobol pa je najbolj izrazit na č̣elu, na zadnjem delu glave (zatilje) pa č̣utim pritisk. Zač̣elo me je malo skrbeti vse skupaj. Namreč̣ oč̣e ima arterosklerozo ( prestal je tudi že operacijo bypass). Zdaj ima ponovno zamaṣ̌ene vratne žile in bo verjetno spet potrebna operacija. Zač̣elo me je skrbeti, da se tudi pri meni “nekja kuha” v tej smeri. Ker sem bila v zadnjem č̣asu veliko pri zdravniku mi je prav nerodno spet iti nazaj in ponavljati ene in iste simptome. Zanima me vaṣ̌e mnenje glede na opisano.
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav