Tablete Angeliq
Ginekolog mi je zaradi zgodnje menopavze predpisal nadomestno hormonsko zdravljenje s tabletami Angeliq (zadnjo menstruacijo sem imela pred več kot dvema letoma, stara sem 42 let). Zraven recepta za tablete mi je dal tudi napotnico za mamografijo ter mi priporočil še merjenje kostne mase. Merjenje kostne mase sem že (samoplačniško) opravila (diagnoza osteopenija), na momografijo pa sem naročena šele čez tri mesece. Ker so posledice menopavze zelo moteče (še zlasti navali vročine), bi rada čimprej začela jemati predpisane hormonske tablete.
Zanima pa me, ali moram najprej opraviti mamografijo in šele nato začeti jemati hormonske tablete ali pa lahko tablete začnem jemati kar takoj.
Spoštovani,
mislim, da lahko NHT pričnete uporabljati tudi takoj. Mamografija je pravzaprav preventivna in je tvaganje, da že imate raka na dojki, ob čemer bi bila morda NHT lahko problematična, majhno. Samega izvida mamografije NHT ne bo zmotila, če bi po naključju kaj odkrili, boste pač takrat nehali z uporabo hormonov.