Infuzija železa v nosečnosti
Pozdravljeni,
Rada bi vas vprašala za mnenje v zvezi z infuzijo železa, za katero sem dobila napotnico.
V 28.tednu sem imela hemoglobin 102.
Nato sem se v 30.tednu zastrupila z vodo (vročina, bruhanje, driska)-in sem za cca 14dni nehala jemati pripravke železa (sirup Legofer), ker mi prav niso pasali.
V 32.tednu je bil hemoglobin zato verjetno toliko nižji in sicer 94. Ostali parametri, ki so bili pod mejno vrednost so še;
K-eritrociti 3.41
K-hematokrit 0.273
K-MVC 80
Ginekologinja mi je dala napotnico za infuzijo železa, vendar sem potem takoj naslednji dan dobila še covid in zato nisem šla na infuzijo.
Sem pa vmes spet začela redno jemati železo.
Trenutno sem v 34. tednu nosečnosti in zadnji krvni testi so mi pokazali naslednje (prikazujem parametre, ki so nižji od mejne vrednosti)
K-eritrociti 3.66
K-hemoglobin 97
K-hematokrit 0.293
K-MVC 80
K-MCH 26.5
Kljub temu, da se mi je hemoglobin zvišal, ginekologinja priporoča infuzijo železa (ker je vrednost manjša od 100).
Nekje sem zasledila podatek, da je to potrebno šele ko je vrednost hemoglobina pod 90 in v redkih primerih.
Kaj menite vi?
Sicer naj bi bilo s plodom vse vredu, je velik, dosti giba.
Lepo prosim za mnenje.
Hvala in lp.
Spoštovani,
infuzije železa indiciramo v dveh primerih, seveda, če identificiramo pomanjkanje železa, ne, če je razlog kje drugje. Ta dva primera sta absolutno prenizke vrednosti rdeče krvne slike (Hb pod 90 g/L, Ht pod 0,25) ali odpornost na dodajanje železa na druge načine (per os). Vaše vrednosti sicer kažejo, da gre verjetno res za sideropenično anemijo nosečnosti, torej bi vam železo koristilo, infuzija pa je smiselna, ker se na oralno terapijo očitno ne odzivate ustrezno.
Spoštovani!
Trenutno sem noseča 32t. Že prb. 2 tedna se mi dogaja, da imam zelo mehko blato, prb. 1x na dan, oz. kakšen dan celo drisko, kakšen dan pa nič.
Jem trenutno Tardyferon, ker imam vrednost hemoglobina 103. Prej sem jedla druga železa pa sem imela vedno neke prebavne težave po njih. Po Tardyferonu pa pred tem še nikoli.
Klicala sem k ginekologu in so mi rekli, da je to normalno proti koncu nosečnosti.
Mene pa sedaj res skrbi, da bom kar že rodila. Sicer sem bila na pregledu v 31t in MV je bil dolg 29mm in zaprt.
Prosila bi vas za nasvet kaj lahko storim. Železa si ne upam prenehat jest, ker niti ne vem ali je res krivo za mehko blato.
Hvala za pomoč in lep pozdrav!
Spoštovani,
težave s prebavo, ki jih omenjate, niso razlog za skrbi pred predčasnim porodom. Če vam slučajno omenjena oblika dodatka železa ne ustreza, prosite ginekologa, če vam napiše recept za kaj drugega. Podobno učinkovit, pa vseeno drugačen pripravek je npr. Eisensufat.