viroza samo z vročino?
Spoštovani!
Sem se že hotela podpisat pod Kengine dobre želje, ker pa se sedaj itak oglašam z vprašanjem, vam kar sama želim res vse dobro v Novem letu in se vam zahvaljujem za potrpljenje z nami zaskrbljenimi in radovednimi in kar nas je še takih tule na forumu.
Moje vprašanje pa je (pravzaprav jih bo več):
– ali je res možen potek viroze samo z visoko vročino, s skoraj nič izcedka iz nosu in nič kašlja (uforinfekta tudi ni)? Namreč (ne bom obnavljala cele zgodbe), tako je bilo pri naši 15-mesečnici, na koncu se je izkazalo, da je pljučnica (kašljala ni).
– kako strašno je povišan crp, če je čez 190?
– ali je mogoče po krvni sliki ali rentgenu ugotoviti, kakšne vrste je pljučnica (bakterijska ali virusna …)?
Hvala in prav prisrčen pozdrav.
Pozdravljeni, penelopa,
viroza lahko poteka tudi samo z visoko vročino, brez drugih znakov, čeprav moramo vedno izključiti vnetje sečil. Nekaj viroz pa poteka tudi z vročino, po padcu vročine pa se pojavi izpuščaj.
Nenavadno je, da bi pljučnica potekala brez kašlja. Velikokrat smo sicer videli pljučnico, ki smo jo dokazali šele po slikanju, ker nad pljuči ni bilo slišati značilnih pokcev, vendar kašelj je bil prisoten.
Po rentgenu in po krvni sliki običajno razlikujemo virusne od bakterijskih pljučnic. Virusne pljučnice so predvsem intersticijske, z nežnimi zasenčenji, bakterijske pa lobarne, prizadenejo del pljuč in so vidne kot gostejše, ostro omejeno zasenčenje. Po krvi dobro ločimo virusne od bakterijskih infektov, le pri nekaterih atipičnih povzročiteljih izvid krvi nič ne pove (npr. pri mikoplazmi pnevmonije).
CRP čez 190 je kar visok kazalec vnetja, najpogostejše pri bakterijskih vnetjih (čeprav je pri adenovirozi pogosto najti CRP tudi preko 200).
Hvala za vaš izčrpen odgovor.
Zdaj pa mi je prišlo na misel še tole: kdaj je otrok po preboleli bakterijski pljučnici za v vrtec? Ko poje – no, popije – antibiotike (navodila imamo, da naj bo to 10 dni) ali raje še kasneje?
So lahko še potem kakšni zapleti? Naj povem, da je vročina padla po drugi dozi antibiotika – to je v redu, ali ne?
Še enkrat lep pozdrav.
Po preboleli pljučnici je vključitev v vrtec odvisna od stanja otroka. Če je v redu, že tudi telesno aktiven in dirja naokoli, potem gre lahko kmalu po končani antibiotični terapiji v vrtec. Sicer pa bi lahko bil doma še kakšen teden, da pride k sebi.