Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja ožja- širša družina

ožja- širša družina

kaj narediti – v širši družini se dogaja naslednje, jaz mam enga otroka 4 leta, moja sestra eno 3 leta in ko pridejo oni k nam na obisk (živimo skupaj s starši), je med otrokoma vedno cirkus in dretje, 3 letnemu otroku, ker je mlajši in še deklica, vsi popuščajo in ji gledajo skozi prste, moj, ki je starejši in fant, pa naj bi se ji podrejal, ji vse igrače pustil, ker je ona na obisku in bi mogel samo gledati, kako se ona zapiči v vsako stvar, ki jo ima on v roki ali počne, kar mu je všeč, mu ona vzame, izmakne, to skrije v omaro, za omaro ali raztrže. Normalno da moj otrok joče, ona pa se smeji. Je prav ene vrste tečen otrok, non stop nagaja, je obupen karakter (to ne govorim samo jaz kot mama, ampak tudi ostali, ki to vidijo).
zadnjič pa sem povzdignila glas, zakaj bi moral biti moj otrok na stranskem tiru, ko pride ona, zakaj ne bi smel sedeti na svojem stolčku, zakaj ji bi moral on vse posoditi, če ona, ko gremo mi tja, tega ne dela.

morda zveni malo otročje, ampak mi res najeda, ko pridejo, saj vem, da bo samo cirkus in ne bo miru. sicer se moj otrok brez problemov vključuje v igro z ostalimi otroki in ga imajo povsod radi.

se pa zadnje čase, ko pridejo oni na obisk, obnaša tako kot ta deklica, ji vzame stvar, jo udari…. pa spet se vsi spravijo nanj, če pa ona, pa mirijo mojga otroka, naj bo tiho, naj ji pusti….

Poslušaj odraslim razložiti, da tudi ne odstopijo vseh stvari, ki jim veliko pomenijo, ko prideš k njim na obisk, kaj pa vem kakšen kos nakita,copate, avto.
Nekatere stvari nam veliko pomenijo in takšnih stvari, ki veliko pomenijo se ne posoja drugim, le redko in le izbranim, ne pa takšnim, ki nam kravžajo živčke.
če sin ne želi posoditi igračke skupaj poiščeva nekaj kar bi lahko posodil, priljubljeno igračko pa obdrži.
Tepe se pa ne in oba je potrebno poslati na ohlajanje, sta oba že dovolj stara, da se lahko naučita, da se tega ne dela.

Pri nas imamo 2 otroka (3,5 in skoraj 2 letnika) imata 1 letnega bratranca. Ok za enkrat še ni tako zelo mobilen. Naša dva imata poganjača in se skoz tepeta za njega, ampak on (starši) vedno vprašajo če gre lahko na njun avto. Vprašajo njiju direktno in ne nas odrasle. In potem pokimata in gre na avto. Prineseta mu igrače (še ne hodi) in mu nekaj vzameta iz rok, sta kregana. Če on nekaj njima vzame iz rok je kregan.

Kako bo ko bodo starejši ne vem, ampak midva ne delava razlike pri svojih otrocih, da mlajši ne bi bil nič kriv. To mi ni všeč. In logika mi je, da se posodi igrače, ampak razumem pa tudi, da neke igrače nočeta posodit, pač za tako igračo rečem naj jo pospravi v mojo sobo.

Se mi zdi, da to kar delajo pri tebi ni prav. Samo midva sva to preprečevala že v fazi najinih dveh otrok, ko so samoumevno vsi začeli, pa daj pusti mu, saj je še majhen. Sva rekla ne pa konec, če je majhen je majhen, če je to njeno je njeno in konec. In pač s tega je prišlo, da sedaj tudi bratranca, kljub temu da je majhen ne postavljajo na prvo mesto.

Sam je pa težko to doseči, verjami. Ampak midva sva oba starejša in sva se zaklela, da ne bova delala tega hčeri kar sva doživljala midva. Popuščati mlajšemu v vsem in vedno, ker je mlajši, ker je še majhen. Tako sem kregala 6m sina, ker je sestrici vzel igračo iz rok, čeprav ni nič razumel, ampak ona pa je.

drugač pa pri nas dostikrat pospravimo določene igrače v spalnico preden pridejo drugi otroci na obisk. Igrače ki otrokoma preveč pomenijo, ali so predrage in jih imata prerada, da bi se v nekem prepiru pokvarile.

Tvoja logika dela čisto pravilno!

Tu pri tebi gre za primer, kjer moraš najprej staršem povedati, da to kar počnejo, da vse dovolijo otroku, ni prav.
Tudi tvoj otrok je bil star 3 leta, pa ne vem, če ste mu isto vse pustili, da je bil “glavni”kadar ste bili na obisku.

Tudi deklica bo stara 4 leta, pa bo še vedno mlajša od tvojega sina in bo verjetno še vedno hotela imeti vse, kar ji bodo starši verjetno tudi omogočili.

Zato moraš postaviti mejo najprej pri starših, ter jim povej še enkrat , da ne boš tega dovolila ker je tvoj otrok enakovreden kot deklica.

Postavi mejo, s katerimi igračami se lahko igrata OBA, za tiste, katera-e pa je tvojemu sinu najljubša, pa daj vedeti, da je ta-so igrače samo njegove, ter da ima pravico da ima SVOJO igračo. To razloži tudi sinčku.

Če se sedaj ne boš postavila za to kar je prav, bodo vedno imeli takšen odnos.

Spoštovana Katja, po moji oceni imaš prav.

Pri nas je namreč deklica, ko je bila stara 2 leti, stalno tepla 3 leta starejšega bratca. Nekaj časa ( ene 3 dni) sem to mirila, potem pa je bratec dobil dovoljenje, da se brani in jo udari nazaj. Nekaterim prijateljem se je zdelo to zelo zelo čudno. Smo mir ja pa bil in je še danes. Čeprav ga punca včasih tako izziva, da ne vem, če se bo lahko vedno brzdal, da je ne bo počil.

Moj argument. Ja a bo potem vedno pustil, da ga bo ženska tepla. Hči pa tudi, da se zaveda, da jo lahko dobi nazaj, če izziva.

lp Ana

Pišuka, veš to so pa delikatne stvari. Vem iz prakse: imam 2 malčka-3 leta in 9 mesecev, živimo (Upam, da ne več dolgo )pri tašči. Mož ima še 7 bratov in sester z družinami, živijo proč. Problem je , ko pride ena sestra, ki sedaj pričakuje 4 otroka, stanujejo cca 5 km stran in je velikokrat pri nas. Ok, sej razumem, da ona pride obiskat svojo mamo, na svoj dom, ampak pišuka, tamali mi izpraznijo hladilnik, ful se kregajo, ona pa skoraj nič ne reče. Mene nihče ne vpraša, če mi je prav ali ne, da so recimo cel popoldne tu, včasih prespijo…in največji problem: jaz se ne kregam-mož je miroljuben, pa pravi, naj še malo potrpim, da se ne bomo kregali (urejamo si mansardo, upam, da bomo kmalu na svojem), da sem jaz prišla k hiši…ampak včasih bi kar totalno znorela…potem pa seveda jaz pospravljam za njimi, kupujem hrano, mirim moje otroke… pa kaj naj ti rečem, upam, da bo boljše, vem, da sem sama kriva, ker se niče kregat…

New Report

Close