Folna kislina – Tifol
To so tabletke, ki vsebujejo folno kislino- ta pa je pomembna v razvoju ploda. Ker sami ne dobimo s hrano dovolj folne kisline, jo je treba v nosečnosti in vsaj mesec dni pred zanositvijo dodajat (no ni je treba, če nočeš, je pa dobro zate in za otroka). jaz sem jih jemala, kljub zdravi prehrani-priporočala mi jih je tudi ginekologinja. Tudi lažje zanosiš, če je dovolj folne kisline. Zakaj je tako pomembna? Če je ni dovolj, lahko pride do tega, da se hrbtenica ne zapre in potem veš, kaj sledi..Nuhalna svetlina, ki se dela v 12. tednu nosečnosti pokaže koliko je še hrbtenica odprta(mislim, da je 2,5 cm še dovoljeno). No upam, da sem ti vsaj malo pomagala. Če načrtujeta, ti tifol priporočam(v navodilih pa je tudi nekaj napisanega o tem, kaj to je folna kislina in zakaj je potrebna.)
Drugače pa je kar nekaj člankov o pomembnosti folne kisline. Najdeš jih tu na ringaraja, p tudi Krka ima svoje strani o tabletah tifol. Sem pa zasledila to kako pomembna je folna kislina na vseh “otroških” straneh. Jaz ti priporočam, da si prebereš kakšen članek, ker tam vse lepo natančno piše kako, kaj zakaj.
Mislim, da stranskih učinkov nima. V lekarni mi je rekla, da je stvar topna v vodi in da telo višek lepo odvede iz telesa. Mislim, da je tu ves problem, zakaj ga ne dobimo dovolj. Pogosto kuhamo zelenjavo v vodi in potem se folna kislina enostavno raztopi v vodi in je ne dobimo dovolj. Torej lahko si probaš pridobiti zadostno količino folne kisline tudi z hrano, vendar če boš poledala koliko je vsebujejo različna živila (brskaj po internetu) boš ugotovila, da jo malo in še to moraš živila pravilno pripraviti, da se FK obdrži v njih in potem jo ti zaužiješ.
Mislim pa da na tabletah ni napisanih nekih resnih kontraindikacij. Če si v dvomih se lepo posvetuj s lekarnarko ali pa kar s svojim zdravnikom.
Pa po jedi jih je treba jemati! Piše, da jih potem telo lažje prenese. To pa itak večino zdravil.